Haberler

Bir Güzel Haber Daha: Moderna Aşısı %94 Etkinlik Gösterdi

Moderna Aşısı yüzde 94 etkinlik gösterdiğini duyurdu ve acil durum lisansı için başvuruda bulunacağını bildirdi.

Aşı covid moderna
Moderna aşısı da acil durum lisansına başvuruyor.

Tüm dünyayı sarsan COVID-19 virüsüne karşı geliştirilen aşıların haberleri ard arda geliyor. İnsanoğlunu derinden etkileyen ve hep beraber üstesinden gelmeye çalıştığımız pandemiye karşı aşıyı umutla bekliyoruz. Covid-19 için geliştirilen aşılar, tam olarak kullanılmaya başlandığında en erken geliştirilen aşı ünvanına da sahip olacak.

Moderna’nın Covid-19 aşısının test sonuçları yüzde 94 etkinliğe sahip olduğunu doğruladı ve hastaların ciddi bir yan etki rastlanmadı. ABD’li şirketi, acil durum lisansı için verileri ABD, Avrupa ve İngiltere’deki ilgili birimlere sunuyor. Amerika Birleşik Devletleri, aşı lisansı için Gıda ve İlaç İdaresi’nin 17 Aralık’taki toplantısında değerlendirmesi bekleniyor.

İngiltere’den aynı gün sipariş

İngiltere, daha önce Moderna aşısı için 5 milyon doz aşı satın almıştı, aşının ara sonuçlarını açıkladığı gün ülke 2 milyon daha sipariş vererek 7 milyon doz aşı siparişi vermiş oldu. Ancak aşının tam olarak tedariği Mart ayına kadar beklenmiyor. Diğer yandan firma birçok ülke ile anlaşmalar yapmış olsa da, önceliğe ABD sahip olacak. Moderna, bu yılın sonuna kadar ABD için 20 milyon doz aşısının kullanıma hazır olmasını beklediğini söyledi. Moderna, 2021’de küresel olarak 500 ila 1 milyar doz üretmeyi hedefliyor.

Kaynak

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu