Haberler

Covid-19 Hastaları Elektronik Bileklik İle Takip Edilecek!

Covid-19 salgını kapsamında alınan önlemler her geçen gün çoğalıyor. Sağlık Bakanlığı’nın yeni Koronavirüs tedbirleri kapsamında evde tedavi gören hastaların karantina süreci boyunca takibini sağlamak adına ‘elektronik bileklik’ uygulaması başlatıldı. Elektronik bileklik uygulaması için pilot il olarak belirlenen Kırıkkale’de uygulama başlatıldı. Karantina dönemi boyunca hastanın konumunun kayıt altında tutulacağı uygulama, hastalığın bulaşmasının da kısmen önüne geçebilecek. Elektronik bilekliği çıkartana 3 bin 150 lira cezai işlem uygulanacak.

İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararda, kişilerin Sağlık Bakanlığı’nca belirlenen izolasyon koşullarına uymalarının, Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nca Kırıkkale’de, ‘pilot il uygulaması’ çerçevesinde, elektronik imkanlarda dahil olmak üzere her türlü tedbir alınarak muhakkak sağlanmasına karar verildi.

Covid-19 Tedbirleri Kapsamında Takılacak Bileklik
Covid-19 Tedbirleri Kapsamında Takılacak Bileklik

Tedavi ve takip süreci evde devam eden hastalara takılacak bu bileklikler, İl Sağlık Müdürlüğü filyasyon ekipleri ya da Valilik denetim ekipleri tarafından takılacak. Bileklik takılan hastaların tedavi süreci bitene kadar bilekliği çıkarmaması gerekiyor.

Ayrıca bilekliği yanlışlıkla kopan ya da yırtılan vatandaşlar da cezai işlemle karşılaşmamak için durumu en hızlı şekilde filyasyon ya da denetim ekiplerine bildirmeli. Eğer elektronik bileklik kullanılamaz hale gelirse, TCK’nın 152. maddesine göre kamu malına zarar vermekten işlem başlatılacak. Bu bilekliğin takılı olduğu hastalar izolasyon yükümlülüklerini ihlal ettiği takdirde de ayrı olarak idari para cezası uygulanacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu