Office 365

Microsoft Teams Toplantıları İçin 10 İpucu

Microsoft Teams’in her geçen gün yaygınlaşması ile beraber Teams kullanılan organizasyonlarda Teams, birçok ekip için vazgeçilmez bir uygulama haline geldi. Bunda en büyük etkenin Microsoft Teams’in kullanıcılara sunduğu uygulama üzerinde birçok işlerinizi tek bir ekran üzerinde takip ediyor olmanızın büyük bir payı bulunmaktadır. Skype For Business’ı kullanan, deneyimleyen ve Microsoft Teams’e geçiş başlatan birçok işletme üretkenlik açısından Teams’in Skype For Business’a göre ne kadar zengin olduğunu keşfetmeye başladı. Microsoft’un Teams üzerinde yaptığı yatırımlar ve gelecek için planlanan özelliklerden ürünün ne kadar hızlı ilerlediğini ve nerelere gelebileceğini az çok hayal edebilmekteyiz.

Teams uygulamasını henüz görmemiş fakat merak edenler için aşağıdaki linki paylaşıyorum. Ürün hakkında genel bilgiyi demo center’a erişerek alabilirsiniz.

https://teamsdemo.office.com/

Microsoft Teams toplantıları üzerinde en çok beğenilen, kurumlara fayda sağlayacak ve üretkenliği arttıracak olan 10 özelliği sizler için paylaşıyor olacağım.

1-E-postayla herkesi davet edin.

Kuruluşunuzun dışındaki biriyle toplantı mı yapmanız gerekiyor? İşte Teams anonim katılma ile, toplantı yapacağınız kişiler kuruluşunuzda olmasalar bile, geçerli bir e-posta adresi olan kişilerle bir Ekip toplantısı düzenlemenize olanak sağlamaktadır. Teams üzerinden veya Outlook’tan zamanlama yaparken karşı tarafa ait geçerli bir e-posta adresini bir toplantıya davet edebilirsiniz ve toplantı daveti, toplantıya nasıl katılacağına ilişkin bilgilerle ile beraber karşı tarafın e-postasına gönderilir. Toplantı konuğunuz bağlantıya tıklayabilir, adını girebilir ve toplantıya katılabilir. Misafiriniz, herhangi bir Teams client’ı kurmak zorunda kalmadan toplantılara katılabilir. Ekranlarını paylaşmaya başlama gibi ek işlevselliklerden faydalanmak istiyorlarsa, ayrıca masaüstü client’ını yükleyebilir ve anonim olarak katılabilir.

Microsoft Teams

2-Toplantılara Sesli konferans (Audio Conferencing) aracılığıyla katılın

Microsoft Teams Sesli konferans (Audio Conferencing) eski adıyla PSTN conferencing katılımcılara internet erişimleri olmadığında veya yol ‘da olduklarında sabit veya mobil hatları üzerinden Microsoft tarafından sağlanan sabit numaraları arayarak Teams toplantılarına katılma olanağı sağlamaktadır. Aranan numaralar 90’dan fazla ülkede, 400’den fazla şehirde ve 44 etkileşimli sesli yanıt (IVR) dilinde desteklenmektedir. Telefon numarası ile katılımcı eklemek için Dial out aramalar da desteklenir. Office 365’teki Sesli Konferans hizmetini, herhangi bir Office 365 kullanıcısı için etkinleştirilebilir ve toplantılarınızı düşük maliyetli bir sesli konferans özelliği ile deneyim kazandırabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için : https://www.cozumpark.com/microsoft-teams-skype-for-business-audio-conferencing-nedir-nasil-kullanilir/

3-Lobiden katılımcıları kabul edin.

Toplantıya katılmadan önce birkaç saniye ye mi ihtiyacınız var? Varsayılan olarak, kuruluşunuzdan olmayan tüm katılımcılar gerçek bir toplantıya katılmak için kabul edilmeleri gereken bir sanal lobiye geleceklerdir. Bu, toplantılarınızın gizliliğini artırmak için yapılır ve önemli bir müşteri toplantısı için hazır olduğunuzdan emin olmanız için sizlere zaman sağlar. Gelecek bir güncelleme ile, admin anonim kullanıcıların lobiye girmeden doğrudan katılmalarına izin vermek için ayarları güncelleme seçeneğine sahip olacak.

4-Gürültülü katılımcıları sessize alın.

Dışarıdan veya etraftan gelen ses toplantınızın akışını mı bozuyor? Büyük toplantılarda (> 5 kişi), toplantı başladıktan sonra katılan herkes mikrofonu sessiz olarak katılacak ve böylece toplantıdaki gürültüyü azaltacaktır. Ayrıca, diğer katılımcılardan herhangi bir gürültü fark ederseniz, o kişiyi sessize alabilir veya listeden kolayca herkesi sessize alabilirsiniz. Biri katılımcının mikrofonu sessize alınmışsa, bunu bildiren bir bildirim alırlar. Konuşmaları gerekirse kendileri mikrofonlarını açabilecekler. Bir toplantıdaki diğer tüm katılımcıların mikrofonunu kapatmanız gerekirse, toplantı katılımcı listenizin en üstüne gidin ve “Tümünü kapat” seçeneğini seçin. Herkes bir bildirim alacak ve gerektiğinde kendilerini açabilecekler.

5-Bir toplantıya katılın veya eklenti olmadan bir telefon görüşmesi başlatın.

Toplantılara katılırken Teams client indirmek zor mu geliyor veya kurulum yapacağınız bilgisayar’da yetkiniz mi yok? Toplantıya bir web tarayıcısından eklenti olmadan katılarak bir deneyim yaşayabilirsiniz! Edge veya Chrome’dan teams.microsoft.com adresine gidebilir ve 1: 1 görüşme başlatarak Teams toplantılarına katılabilirsiniz. Artık, bir toplantıya katılabilir veya masaüstünüz veya mobil cihazınız üzerinden Teams uygulamasına erişiminiz olmasa bile arama yapabilirsiniz.

Edge ve Chrome’da Takım Toplantıları.

Bu yeni sürümle artık Edge’den sesli, video ve gelen ekran paylaşımına sahip bir toplantıya katılabilirsiniz. Chrome’dan katılıyorsanız, şu an için sadece sesli ve gelen ekran paylaşımına sahip bir toplantıya katılabilirsiniz. Chrome aracılığıyla video görüntünüz ile katılmak yakın zamanda mümkün olacak.

6-Sadece gerekli şeyleri paylaşın.

Masaüstünüzü paylaştığınızda herkesin tüm ekranınızı görmenizi veya arka planda açık özel şirket verilerinizi okumasını istemiyor musunuz? Uygulama paylaşımı ile, ekranınızın tamamı yerine belirli bir pencereyi paylaşmayı seçebilirsiniz. İçeriğinizi toplantıda paylaşırken masaüstü ekranınızın veya bildirimlerinizin paylaşılmadığından emin olun.

7-Katılımcılara kontrol yetkisi verin.

Uygulama paylaşımı ile, eğer birisi masaüstünü paylaşıyorsa, ya onun kontrolünü ele geçirme talebinde bulunabilir ya da paylaşıcının masaüstünü kontrol etmesini isteyebilirsiniz. Masaüstü paylaşımı ile beraber ekip arkadaşlarınıza yardımcı olabilir ve problem çözümlerinde zaman kazanabilirsiniz.

8-Toplantı içerisinde notlar alın.

Ekip ile toplantı yaparken bir yandan notlar alarak tüm ekiple bunu paylaşabilirsiniz. Not tutmak için her seferinde başka bir uygulamayı açmak zorunda kalmadan aynı ekran üzerinde basitçe notlarınızı alıp ekip ile paylaşabilirsiniz.

9-Etkileşimli sorun giderme ile ilgili yardım alın.

Toplantılarda konuşma sırası size geldiğinde ve konuşmaya başladığınızda mikrofonun sesini açmayı hiç unuttuğunuz oldu mu? Etkileşimli sorun giderme özelliği, Teams toplantılarında konuşmaya çalıştığınızı tespit ederse sizi uyarıyor olacak ancak hala sessize alınmış durum da olacaksınız uygulama üzerinden sesi açmanız gerekmektedir.

10-Arka planınızı bulanıklaştırın.

Toplantı esnasında her zaman ofiste olamayabiliyoruz bazen evimizden bazen de dışarı da bir lokasyondan toplantılara katılım sağlamaktayız. Toplantı esnasında arkadaki objelerimizi gizlemek ve kamerayı sadece size odaklamak için arka plan bulanıklaştırma özelliğini kullanabilirsiniz.

Sizlere Microsoft Teams ile toplantılarda faydalanabileceğiniz 10 ipucundan bahsetmek istedim.

Umarım faydalı olmuştur, keyifli okumalar.

İlgili Makaleler

66 Yorum

 1. İPad de Teams üzerinden giriş yaparak görüntü ve ses açık karşı tarafla iletişimdeyim safari üzerinden başka bir şeye girince kamera kapanıyor sesim karşı tarafa gidiyor kamera kapanması normalmidir

  1. Merhabalar,

   Cihazlarda kameraları bir uygulamaya kullandırıyorlar ancak mikrofonu birden çok uygulama kullanabiliyor.
   Bu yüzden yaşadığınız sorun normal

 2. 14 günlük ücretsiz kullanım diyor, sonrasında giriş yapamıyoruz. iki hesabımız var her iki hesapta da böyle oldu. nasıl çözülür acaba, lütfen yardım

  1. Merhabalar,

   Bireysel kullanıcılarda Teams kullanılabiliyor ancak Premium olarak deneme sürümü veriyor Microsoft tahminen sizin deneme sürümünüz bitmiş olabilir detaylı yardım için ekran görüntüleri ile forumumuzda konu açarak sorabilirsiniz.

  2. Toplantı grubundan ekipten ayrıl diyerek ayrıldım ve linkten istek gondersemde bu grubun üyesi değilsiniz diyor ve gruba ait kod felanda yok elimde tekrar giriş nasıl saglayabilirim ekibe

 3. Teams’de toplantı bittikten sonra o toplantıya katılanların listesini alabileceğim bir yer var mı?

   1. veysel bey merhaba, toplantı bittikten sonra kimlerin katıldığını nerden görebilirim detaylı bilgi verebilir misiniz lütfen, çok önemli. toplantıyı ben oluşturdum ve kanal sahibi de benim ama hiçbir şekilde bütün isimleri göremiyorum

 4. arkadaşlar nasıl ekranda görünen kişileri değiştiriyoruz yada görünenlerin sayısını arttırabiliriz.

  1. Merhabalar,

   Toplantı sırasında knıulan kişiler o anda görünmektedir sizler belirli bir kişiyi eger konuşmuyorsa ancak katılanlar kısmından görüntüleyebilirsiniz.

 5. arkadaşlar nasıl ekranda görünen kişileri değiştiriyoruz yada görünenlerin sayısını arttırabiliriz…

 6. merhaba; teams kullanarak ders yapıyoruz ama 4 katılımcı ekrana görünüyor. sınıf tahtasını göremiyorum. göreceğim kişi veya tahtayı seçme şansım varmı. tabletten giriyorum.

  1. Merhabalar,

   Görüntülemek istemediginiz kişilere gelen görüntüyü kapat diyerek görüntünün gelmesini engelleyebilirsiniz.

 7. Teams mobil uygulamasının kamerasında karşı tarafa yüzümün büyük halinde sadece bir kısmı çıkıyor yani yanağım tüm ekranı kaplıyor ; benim denemelerimde gayet normal , karşı tarafa görüntüm kocaman,,nasıl düzeltebilirim

  1. Merhabalar,

   Telefon kameralarından dolayı sizde daha geniş bir alanın görüntüsü görünüyorken karşı tarafa zoom yapılmış gibi gidiyordur bu telefondan telefona değişiyor ancak karşı tarftaki kullanıcı ekrana sağ tık yaparak “çerçeveye sıgdır” seçenegini seçerse sorununuz giderilecektir.

 8. merhaba, arda arda 2 toplanti icin ayni toplanti linki kullanilabilir mi? 1. toplantida sure sarkmasi yasanmasi halinde 2.toplanti katilanlarinin 1.toplanti girmeleri nasil saglanir? skype herkese ati tek bir toplanti kodu vardi

  1. Merhabalar,

   Linkler toplantı süreci içerisinde aktif olarak kullanılabilir toplantı içerisinde kişileri davet et kısmından veya toplantı linki gönderilerek işlem yapılabilir.

  1. Merhabalar,

   Teams hesabınız ile oturum açtıktan sonra Takvim kısmından sağ yukarıda yer alan kısımında Yeni toplantı oluşturabilirsiniz.

 9. Toplantıda süre sıkıntısı var mı? Örneğin 4 saat kesintisiz 70 öğrenci ile görüşme yapılabilir mi?

 10. Teams üzerinden ders yaparken öğretmen karşıdan yetki veriyor ama biz kullanamıyoruz. Bunu halledebilmenin bir yolu var mı? Cihazım ipad air 3

  1. Merhabalar,

   Anladığım kadarı ile ekran paylaşımında kullanım yetkisi veriyor doğrumudur?
   Buna göre değerlendirecek olursam tabletlerin sürümünde sorun yaşanabiliyor örnegin ipad pro versiyonlarında bir sorun bulunmamakta.

  2. teams e pcden girip aynı toplantıya telefondan girerek telefonu kamera olarak kullanabiliyor muyum? yani aynı toplantıya aynı hesapla aynı anda giriş yapabiliyor muyum 2 farklı cihazdan

 11. Android tablette paylaştığım videonu görüntüsü karşı tarafa giderken, videonun sesi gitmiyor. oysa benim konuşmalarımı karşı taraf duyuyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

  1. İyi günler Microsoft teams programında toplantıya katılıyorum kısa Bir süre sonra toplantıdan atiliyorum yardımcı olur musunuz

 12. teams üzerinden ders işliyoruz. öğrencilerimizin toplantıyı başlatma ve bitirme yetkilerini aynı zamanda ses açma kapatma yetkilerini nasıl kapatabiliriz

 13. MS teams te eski tarihli canlı yayınların katılımcı listesini görebiliyormuyuz. Ama yayını oluşturan işten ayrılmasına rağmen görmek istiyorum.

  1. Merhabalar,

   Canlı etkinliklerin listesi 14 gün boyunca tutulmaktadır ancak bu süre içerisinde kullanıcınızın hesabını silinmiş olsa bile katılımcı listesinde yer almaktadır.

 14. Merhaba,
  MS Teams için bir uygulama eklentisi yazmak istiyorum, yani kendi yazdığım uygulama için Teams’e eklenti yazmam gerekiyor.
  Bu konu hakkında bilginiz var mı?

 15. Merhabalar,
  MS Teams de yapılan bir ayarlamadan dolayı katılımcılar birbirlerini dersten atabiliyor birbirlerinin sesini kısabiliyor bu durumu nasıl düzeltebiliriz? Teşekkürler.

  1. Merhabalar,

   Teams admin panelinden toplantı ayarları sekmesinden toplantı ilkelerini düzenlemeniz gerekmektedir bu panelden toplantı ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz.

 16. Merhaba. Toplantıda diğer katılımcılar paylaşılan ekranı görebildiği halde, ben paylaşılan ekranı göremiyorum. Ayarlardan bir değişiklik mi yapmam gerekir, desteğinizi rica ediyorum.
  Teşekkürlerr

 17. Merhabalar,

  Microsoft Tems üzerinden toplantıları kaydedebiliyoruz. Acaba toplantıya katılanların olduğu listeye nasıl ulaşabilirim_

  1. Merhabalar,

   Toplantı içerisinde katılımcıları toplantıya çift tıklayıp ayrıntılar kısmından görüntüleyebilirisinz.
   Canlı etkinliklerde sizlere katılımcıların listesini excel olarak vermektedir.

 18. Merhaba,

  ekranda sadece konuşan kişinin görüntüsü çıkıyor, bütün katılımcıları ekranda aynı anda göremiyor muyuz? 3×3 formatına nasıl geçiş yapabilirim?

  1. Merhabalar,

   Kullandıgınız cihaz bir Windows cihaz ise aynı anda konuşanların görüntülerini görüntüleyebiliyor olmanız gerekiyor ve ek bir ayar yapmanıza gerek yoktur ancak sizin kullandıgınız cihaz bir tablet veya telefon ise bazı cihazlarda ekran boyutundan dolayı tek görüntü gösterebiliyor.

 19. Teams üzerinden bir cihazda kamera açık iken farklı bir cihazda oturum açabiliyor muyuz aynı anda ve bunun bilgisi gidiyor mu ‘bu kullanıcı 2 cihazdan oturum açtı gibisinden’ toplantıyı oluşturan kişiye

  1. Merhabalar,

   Teams uygulamasını bir cihazda toplantı yaparken diger bir cihazdan kişileriniz ile yazılı görüşmeler yapabilirsiniz. Ancak aynı sırada ikinci bir toplantıya katılamazsınız.

   1. Öğrenmek istediğim telefondan görüntülü toplantıda iken bilgisayar veya farklı bir cihazdan da bağlanabiliyor muyum aynı kullanıcı ile çünkü ekran videosu kaydettiğimde ses gelmiyor, evden çalışan ve kullanıcı hesabı olmayan arkadaşlarımız var, takip edebiliyorlar mı ben kameradayken ve bu yöneticimize bildirim olarak gidiyor mu, benim kullanıcımın 2-3 farklı cihazdan toplantıda olduğuna dair

    1. Eray bey merhabalar,

     Aynı toplantıya tek hesap üzerinden bağlandıgınızda uygulama size ikinci cihazdan çıkılmasınımı istiyorsunuz yoksa ses veya görüntü paylaşımı yapmadan katılmakmı istiyorsunuz diye sorar.
     Toplantı sırasında tek bir hesaptan bir kaç cihazdan girip girilmediginin bilgisini anlık olarak göremezsiniz ancak Teams Admin üzerinden düzenlenen raporlarda bu gözükmektedir.

 20. Merhaba öğrenciler dersten birbirini atıyor kimin bu işlemi yaptığını öğrenebilmemin bir yolu var mı?

 21. Merhaba, eskiden mobil sürümlerde toplantıda kişiyi listeden kaldırmak, sessize almak oluyordu ama şimdiyse öyle birşey yok. O sürüme nasıl geri düöne bilirim? Teşekkür ederim

 22. Merhabalar. Microsoft Teamsde ekip kurduk 14 üyemiz var. Herkes kamera açtığında ekranda 14 görüntü oluşmuyor . (Herkesin mikrofonları sürekli kapalı)Hepsini aynı anda takip edebilmek için ne yapmamız gerekiyor.

 23. Merhaba, macbook uzerinden msteams kullanıyorum ve karşı tarafa denetim izni veremiyorum. Ne yapabilirim?

 24. Merhaba teamsta kaydedilen ders daha sonra tabletten gözükmüyor fakat bilgisayardan gözüküyor. Mobil uygulamadan göremiyorum indiremiyorum. Bir öneriniz var mı?

  1. Teamste tabletten ders yaptığımda (laptopta böyle bir sorun olmuyor sadece tablette) öğrencilerime video açtığımda görüntü var ancak videonun sesi gitmiyor bunu nasıl çözerim

 25. Merhaba, teamsde powerpoint sunumu yapıyorken powerpoint notlarımın diğer kullanıcılar tarafından görünmeyip, sadece benim görmemi istiyorum. Bunu nasıl sağlayabilirim?

 26. Hocam merhabalar,bugün derste hocanın görüntüsü yarıda gitti ama sesi vardı ve ayarlardan da gelen görüntü kapalı değildi.Sabitle diyince kamera açan arkadaşın görüntüsü geldi.Ayarlarımda mı sıkıntı var.Ne yapamam gerekiyor?

  1. Kameralı sınavlarım olacağı için kendi görüntümün gitmesi ve sorun yaşamamam gerekiyor.Lütfen bilginiz dahilindeyse yardımcı olur musunuz?Çok strestli bir haldeyim

 27. teams te kaydettiğimiz bir toplantıyı günü dolup otomatik silinmeden önce silme seçeneğimiz var mı acaba

 28. merhaba, Kuruluşumuz içinde ki teams kullanıcılarını sohbet penceresinde nasıl gösterebiliriz? Örnek veriyorum yeni bir personel katıldı ve sohbet penceresinde kuruluştaki tüm kullanıcıları nasıl görebilir?

 29. merhabalar..kızımın öğretmeni teams te ekran yansıtması yaptığında biz sadece siyah ekran görüntüsü alıyoruz.bilgisayarımız casper c 350 windows 10..yardımcı olabilirmisiniz..iyi günler

 30. Merhaba,

  Konuk olarak katıldığım toplantıda teams altyazı açma seçeneği çıkmıyor bunun için ne yapabilirim, destek rica ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu