Haberler

Covid-19’u Öksürük Sesinden Tespit Eden Algoritma Geliştirildi

ABD’de eliştirilen bir algoritma, Covid-19’lu kişileri yalnızca öksürüklerinin sesiyle doğru bir şekilde tespit edebiliyor.

Algoritmanın testlerinde, koronavirüs testinin sonucu pozitif olan kişiler arasında % 98,5 başarı oranı elde ederken, semptom göstermeyenlerde ise %100 başarı oranı yakalandı.

Araştırmacıların bunu bir uygulamaya dönüştürmek için düzenleyici bir resmi onaya ihtiyacı olacak.

Araştırmacılar, asemptomatik Covid hastası birinin öksürüğünün sesindeki farkın insan kulağı tarafından duyulamayacağını belirtti.

Büyük gruplar için “Havuz Testi” uygulanabilir

Yapay zeka (AI) algoritması, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) laboratuvarında oluşturuldu.

IEEE Journal of Engineering in Medicine and Biology’de yayınlanan makalenin ortak yazarı olan MIT bilim adamı Brian Subirana geliştirilen uygulama hakkında yaptığı açıklamada: “Covid’e sahip olduğunuzda, asemptomatik olsanız bile ses üretme şekliniz değişir.” dedi.

Ayrıca yayınlanan raporda da, şu ifadelere yer verildi: “Pratik kullanım senaryolarında okullar, iş yerleri ve ulaşımın yeniden açılması sırasında öğrencilerin, işçilerin ve halkın günlük taranması veya gruplardaki salgınların hızla tespit edilmesi için havuz testi uygulanması olabilir.”

Cambridge Üniversitesi, Carnegie Mellon Üniversitesi ve Birleşik Krallık’ta yeni kurulan sağlık kuruluşu Novoic gibi çeşitli kuruluşlar da benzer projeler üzerinde çalışıyor.

70 bin örnek ses tarandı

Temmuz ayında, Cambridge’in “Covid-19 Sounds” projesi, nefes ve öksürük seslerinin kombinasyonuna dayalı olarak pozitif koronavirüs vakalarını belirlemede %80’lik bir başarı oranı bildirmişti.

Mayıs ayına kadar, 378 tanesi kamuoyu tarafından gönderilen 459 öksürük ve nefes sesi örneğinden oluşan bir veri kümesine sahiplerdi. Şu anda ise yaklaşık olarak 30.000 kadar örnek kayıt olduğu söyleniyor.

Ancak MIT laboratuvarı bu sayıların üstüne çıkarak, her biri bir dizi öksürük içeren yaklaşık 70.000 ses örneği topladı. Bunlardan 2.500’ü ise koronavirüs testi pozitif çıkan kişilerden alındı.

Yapay zeka aynı yöntemle kanseri de tespit edebilir

Yapay zeka uzmanı Calum Chace, geliştirilen algoritmayı “klasik bir yapay zeka parçası” olarak tanımladı. Chace yaptığı açıklamada ayrıca: “Bu, bir makineyi çok sayıda X-ışını ile beslemekle aynı prensipte işliyor, makine böylece kanseri tespit etmeyi öğrenebilir. Yapay zekanın ne kadar yardım edebileceğine dair güzel bir örnek ve sahip olduğu bir dezavantaj da görünmüyor.” ifadelerini kullandı.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu