Anasayfa » Microsoft: Hackerlar Covid-19 Araştırmacılarını Hedef Aldı

Yazıyı Paylaşın

Haberler

Microsoft: Hackerlar Covid-19 Araştırmacılarını Hedef Aldı

Microsoft, devlet destekli hackerların Covid-19 aşısını bulmaya çalışan bilim adamlarını hedef aldığını açıkladı.

Şirket, Kuzey Kore ve Rusya Merkezli saldırıların Amerika, Kanada, Hindistan, Fransa ve Güney Kore dahil olmak üzere 7 ilaç firması ve araştırmacılara saldırı gerçekleştirildiğini tespit etti.

Saldırıların Rusya Merkezli Fancy Bear veya Strontium olarak bilinen APT28’in yanı sıra Kuzey Kore’nin Lazarus grubundan geldiği bildiriliyor. Fancy Bear, oturum açma kimlik bilgilerini çalma şeklinde bilgisayarlara sızmaya çalışırken Lazarus grubu Dünya Sağlık Örgütü kimliğine bürünerek kimlik avına çıkıyor.

Microsoft, ürünlerinin yapılan saldırıların çoğunu engellediği ve davetsiz misafirlerin başarılı olduğu durumlarda yardım sunduğunu açıkladı.

Şirket başkanı Brad Smith, Paris Barış Forumu üye ülkelerini uluslararası hukukun sağlık sektörünü koruma yasasını ilan ve yasanın uygulanması için daha sıkı çalışmaya davet etti.

Covid-19 etkilerini sürdürmeye devam ederken, devlet destekli hackerların aşıyı üretmeye çalışan bilim adamlarına saldırması bazı şüpheleri de beraberinde getiriyor.

İddiaların gerçeği yansıtması durumunda söz konusu ülkelere Amerika ve Avrupa tarafından yeni yaptırımlar uygulanabilir.

Kaynak

Son Haberler

Yazıyı Paylaşın

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>