Haberler

Elektrikli Skuter Kullanımı İçin Yeni Yönetmelik Yayınlandı

Kazalarla gündeme gelen ve şikayetlerinin arttığı elektrikli skuter (scooter) kullanımı için Ulaştırma ve Altyapı, Çevre ve Şehircilik ile İçişleri Bakanlığı resmi gazetede yeni yönetmelik yayınladı.

elektrikli skuter

TDK’da henüz scooter’ın karşılığını bulamasak da 14 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete‘de Elektrikli Skuter açıklamasıyla yeni yönetmelik yayınladı. Artık bu yönetmeliğe göre elektrikli skuterların kullanımı ve kiralanması sağlanacak.

Yeni Elektrikli Skuter yönetmeliğinde neler var?

Yönetmelikte Skuter paylaşım hizmeti sunanlar için gerekli bazı şartlar getirildi. Bunlar; yetki belgesine sahip olmak, bunun için 500 bin TL sermayeye veya işletme sermayesi gerekiyor. Faaliyete uygun bir internet sitesi ile mobil uygulamaya sahip olması, verilerin tutulacağı veri tabanının saklanacağı sunucuların Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunması ve en az 250 adet elektrikli skutera sahip olmaları gerekiyor. Skuterların plaka gibi tanımlayıcı numaralarını U-Net’e kaydetmesi gerekiyor.

Elektrikli skuter iznini Büyükşehir belediyesi kurulu bulunan illerde UKOME’den, diğer illerde ise il trafik komisyonundan alınabilecek. Ayrıca izne talip olan firmanın, kullanıcılarına 7/24 saat hizmet verebilecek çağrı merkezi veya aynı amaçla hizmet edecek mobil uygulama sahip olmaları gerekiyor. 

Alınacak yetki belgesinin süresi 5 yıl geçerli olup 10.000 TL ücreti olacak. Bu izin başkasına aktarılamayacak veya devredilemeyecek.

Yeni Kullanım şartlarına dikkat

Elektrikli skuterlar için bildiğiniz üzere çokça şikayet dile getiriliyordu. Bu yönetmelikle; elektrikli skuter;

  1. Ayrı bisiklet yolu veya bisiklet şeridi varsa taşıt yolunda sürülmesi,
  2. Otoyol, şehirler arası karayolları ve azami hız sınırı 50 km/s üzerinde olan karayollarında sürülmesi,
  3. İkiden fazlasının taşıt yolunun bir şeridinde yan yana sürülmesi,
  4. Yaya yollarında sürülmesi,
  5. Başka bir araca bağlanarak, asılıp tutunarak sürülmesi,
  6. İzin alınarak yapılan gösteriler dışında, akrobatik hareketler yapılarak sürülmesi,
  7. Manevra için işaret verme halleri dışında tek elle sürülmesi,

gerekiyor.

OKUMAYA DEVAM EDİN

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.