Haberler

Elektrikli Scooter’lara Plaka ve Ücret Düzenlemesi Geliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), paylaşımlı scooter sektörünü düzenlemek amacıyla Elektrikli Scooter Yönetmeliği hazırladı. Bu yönetmeliğe göre, hizmet veren firmaların yerine getirmesi gereken yükümlülükler olacak ve scooter’lara özel plakalar verilecek.

İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, “Yönetmeliğin, sektörel açıdan rekabet ve fiyat politikalarının sağlıklı işlemesini ve bu araçları tercih eden kullanıcıların güvenliğini önemseyen bir içeriğe sahip olduğunu belirtti.

Peki Yönetmelik Gereği Firmalara Getirilen Şartlar Neler?

Bu hizmeti verecek olan firmaların en az 1000 araca ve altı adet kalite yönetim sistemi belgesine sahip olması gerekecek.

Bu sistemde faaliyet göstermek isteyen firmalar yönetmelik gereği kullanıcılarına mobil ve web uygulama üzerinden eğitim verecek ve aynı zamanda yılda en az bir kez bilinçlendirici kitlesel kampanya yapmak zorunda olacak.

Ücret Artacak

Yönetmelik, paylaşım ücretlerinde taban ve tavan fiyatlarını belirlerken bu sınırları elektronik tam bilet ücretine göre düzenleyecek. Taban ve tavan fiyat kriterleri hem lisans sahibi olacak firmaları hem de küçük ölçekli firmaları mağdur etmeyecek.

Yönetmelik gereği scooter açılış ücreti iki tam elektronik bilet fiyatını, dakika başı kullanım ise bir tam elektronik bilet ücretini aşamayacak. Aynı zamanda açılış ücreti yarım tam bilet, dakika başı kullanım ücreti üçte biri tam elektronik ücretinin altında olamayacak.

Plaka Sistemine Geçilecek

Scooterler tüm yönlerden görülebilir kimlik numarasına (plaka) sahip olacak. Yönetmeliğe göre hem kullanıcıya hem de lisans sahibi işletmeye çeşitli cezaları içeren yaptırımlar uygulanabilecek. Böylece araçların kullanım sırasında ve kullanım dışı zamanlarda sebep olabileceği ihlallere dair şikayetlerin bu plaka numaraları üzerinden daha sağlıklı yapılabilmesi sağlanacak.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.