Haberler

Sony, Epic Games’e 200 Milyon Dolar Daha Yatırım Yaptı

1 milyar dolarlık finansman turu, Fortnite’ın geliştiricisinin değerini 28,7 milyar dolara çıkardı.

Epic Games bugün yaptığı açıklamada, Sony’nin 1 milyar dolarlık finansman turunun bir parçası olarak Epic Games’e 200 milyon dolar daha yatırım yaptığını duyurdu. Bir düzineden fazla yatırımcı, Fortnite’ın geliştiricisine 28,7 milyar dolar değer veren finansman turuna katkıda bulundu. Bu, Epic Games’in geçen Temmuz ayında Sony ’nin büyük yatırımı sırasındaki tahmini değerinden 10 milyar dolar daha fazla.

Epic Games CEO’su Tim Sweeney, yatırımdan sonra hala şirketin hâkim hissedarı konumunda. Ek olarak bir basın açıklamasında Sweeney, Epic’in yatırımı “Unreal Engine, Epic Online Services ve Epic Games Store ile oyun geliştiricileri ve yaratıcıları güçlendirirken Fortnite, Rocket League ve Fall Guys’da bağlantılı sosyal deneyimler oluşturma konusundaki çalışmalarımızı hızlandırmaya yardımcı olmak” için kullanacağını açıkladı.

Finansman turu, Sony’nin Epic’e yaptığı 250 milyon dolarlık yatırımın üzerinden bir yıldan kısa bir süre sonra geldi. VentureBeat‘in 17,86 milyar dolar değerinde olduğunu belirttiği şirketin yüzde 1,4 hissesini almış oldu. Sony CEO’su Kenichiro Yoshida, bugünkü yatırımla aynı zamana denk gelecek şekilde yapılan açıklamada, şirketin “dünyanın her yerinden insanlara yeni eğlence deneyimleri sunmak için işbirliğimizi güçlendirmekten heyecan duyduğunu” söyledi.

Bu yatırım, Sony ile Epic’in son zamanlardaki yakın ilişkisinin en son göstergesi oldu. Epic, yeni nesil Unreal Engine 5 motorunu, Sony’nin PS5 konsolunu kullanarak tanıttı. Sweeney, iki şirketin PS5’in depolama mimarisini geliştirmek için yakın bir şekilde çalıştığını söyledi. Ayrıca, “Depolama konusunda oldukça uzun bir süredir Sony ile çok yakın çalışıyoruz” ifadesi ile bu çalışmayı açıklamış oldu.

Şirket Epic Games Store için ücretsiz oyunlar ve özel ürünler için yüz milyonlarca dolar harcamasına rağmen şirketin değeri artmaya devam ediyor. Bu rakamlar ise, Apple’ın geçen yıl Fortnite’ı App Store’dan atmasının ardından gelişen ve hala devam eden hukuk davasının bir parçası olarak ortaya çıktı.

Kaynak: theverge.com

Diğer Haberler

Samsung Galaxy Quantum 2, Yerleşik Kuantum Kriptografi ile Geliyor
Huawei Türkiye Genel Müdürü Jing Li’den Türkiye Açıklaması
Sony Popüler Playstation Oyunlarını Akıllı Telefonlara Getirmeyi Planlıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.