Forum

Wsus Sorunu - Event...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Wsus Sorunu - Event ID 7053 - 7032

6 Yazılar
2 Üyeler
2 Likes
1,810 Görüntüleme
(@selahattinacikgoz)
Gönderiler: 65
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Kısa bir süre önce wsus kurulumu yaptık. İlk senkronizasyon tamamlandıktan sonra otomatik senkronizasyon başladı ve wsus sürekli hataya düşmeye başladı. Biraz araştırma yaptım, IIS>WsusPool da bir takım değişiklikler yaptık ancak sorun bir türlü düzelmedi.

Wsus   WsusPool
Wsus   Synchronization Error
Wsus   PostInstall
Event   7032

Birde Wsus yönetim konsolunda syncronizasyon tabına tıkladığımda uzun bir süre bekleyip wsus consol connection error'a düşüyor.

yaptığımız düzenlemeler ve hataya ait ekran görüntüleri yukardaki gibidir.

- Wsus Windows Server 2016 üzerinde kurulu.

- WID kullanmıyoruz aynı sunucu üzerinde SQL server var.

Daha önce bu sorunla karşılaşmış yada düzeltmiş birileri varsa bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak isterim.

Teşekkürler.

Gönderildi : 12/01/2022 09:15

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

İlk kurulumda tls ve ssl gibi eksiklerden çakabiliyor. Makalelere bakıp repair db yapıp ürünleri tekrar seçip deneyebilirsiniz.
https://docs.microsoft.com/en-us/troubleshoot/mem/configmgr/wsus-maintenance-guide

Bu makale serisi iyidir.

https://www.ajtek.ca/wsus/how-to-setup-manage-and-maintain-wsus-part-7-ssl-setup-for-wsus-and-why-you-should-care/

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/01/2022 11:36

(@selahattinacikgoz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Teşekkürler yanıtınız için. 

Susdb'de reindex işlemini yaptım, ancak halen beklediğim performansı alamıyorum. SSL tarafından kaynaklı bir sorun değil gibi gözüküyor çünkü yapmak istediğimiz her işlem request time out'a uğruyor. SSL tarafını yaptığım taktirde yine performans kaybı yaşacağım. Microsoft belirttiğiniz makalede %10 performans kaybı yaşanabileceğini iletiyor. 

Gönderildi : 14/01/2022 08:45

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

wsus güncellenen ve süper çalışan bir hizmet değil açıkçası. Anladığım kadarıyla şuan update çekiyor ve yayınlıyor sunucu.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/01/2022 11:04

(@selahattinacikgoz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Tekrar selamlar,

DB olarak express kurmuştuk fakat express sürüm kaynaklı mıdır tam olarak bilmemekle birlikte stardart sql server'a taşıyınca sus db'yi düzeldi. Şimdi development db kurulumu yaptık. Wsus'u baştan kurup syncronizasyon tamamladıktan sonra reindex yaptık. Şuan istediğimiz gibi çalışıyor.

Reindex: https://docs.microsoft.com/en-us/troubleshoot/mem/configmgr/reindex-the-wsus-database

Teşekkürler.

Gönderildi : 14/01/2022 16:35

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Express ile çalışabiliyor, db'niz çok büyümüş olabilir.
Çözebilmeniz güzel, genelde tekrar kurulumla düzeliyor evet. Kolay gelsin.

Gönderildi : 14/01/2022 16:44

Paylaş: