Forum

WSUS Sorunu Hakkınd...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] WSUS Sorunu Hakkında

6 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
1,704 Görüntüleme
(@ibrahimayhan)
Gönderiler: 493
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,
Yapımda Aşağıdaki Liste İle WSUS Ortamını Uzun Bir Süredir Kullanmaktayım,

Office 2010
Microsoft SQL Server 2014
Microsoft SQL Server 2012
SQL Server 2005
SQL Server 2008 R2
Microsoft Edge
Windows 10
Windows Server 2008 R2
Windows Server 2008
Windows Server 2012 R2 Language Packs
Windows Server 2012 R2

Yalnız Yapım Üzerinde Windows 10 Update Katalog Üzerine Aşağıdaki Gibi Diğer Update Katalog Tanımlarınıda Dahil Ettim,

Windows 10 and later drivers
Windows 10 and later upgrade & servicing drivers
Windows 10 Vibranium and later, Servicing Drivers
Windows 10 Vibranium and later, Upgrade & Servicing Drivers

Yalnız Sorun Buradan Sonra Başladı,
Bilgilendirme Tarafından Eşitleme Sağlandı Uyarıları Görüyorum Ama Eşitlemelere Baktığımda Bir Süre Bekledikten Sonra " Sunucu Düğüm Hatası " Şeklinde Uyarı Vermektedir,
Windows 10 veya Windows Server Kategorisinde Güncelleştirmelere Bakayım Dediğimde Yine Bir Süre Bekledikten Sonra " Sunucu Düğüm Hatası " İle Hata Oluşmaktadır,
Net Ortamında SUSDB İndex Rebuild, Shrink, IIS Tarafında Memory Yapılandırması Gibi Bir Çok İşlemi Denedim Ama Sorunu Çözümleyemedim,

Bu Konuda Ne Yapabilirim ?
Sizlerden Bilgi Beklemekteyim, İyi Çalışmalar...

Gönderildi : 21/06/2021 09:03

(@serkanates)
Gönderiler: 1275
Üye

Sunucu ram kullanımı nedir? Ram miktarını arttırıp IIS memory limit değerinizi arttırıp izleyebilirmisiniz?

Gönderildi : 21/06/2021 12:37

(@ibrahimayhan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Sunucu Uzerine 16 GB Ram Bulunmaktadir,

Kontrol Ettigimde Kullanim 8 GB Maksimum Ulasmaktadir,

İİS Application Pool Uzerinde 1.7 GB Olan Limiti İlk 8 GB Yukselttim Sonra 14 GB Yukselttim

Ram Tarafli Olmadigini Net Olarak Anladim

Ama SUSDB Baktigimda Suan 6 GB Gorulmektedir,

Ama DB İcin Bu Kadar Veri Oldugunu Dusunmuyorum Updateleri Local de Barindirdigi İcin, Burada DB Boyut Genislemesi Tarafli WSUS Calisma Sorunu Olabilir mi ?

Nasil Bir Kontrol ve Cozum Yapabilirim ?

Gönderildi : 21/06/2021 12:53

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

https://docs.microsoft.com/en-us/windows/deployment/update/waas-manage-updates-wsus
Öncelikle bunu kontrol edin OS'un gerekliliklere uyması gerekir ve TLS gibi güncellemelere de adapte edilmiş olması gerekir.

https://community.spiceworks.com/topic/2232196-wsus-product-and-classifications-settings-for-windows-10-1903-enterprise

ve bunu kontrol edin. Orada verilen ajtek linki oldukça iyidir.
DB repair ettiğiniz söylemişsiniz. DB repair ederek tekrar oluşması sağlanması iyi olur ve Content klasörünün de boyut takibini yapın. Artış olmuyorsa yüksek ihtimalle db tarafında sorun vardır. Gerekirse sunucu rolünü baştan kurarsınız.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/06/2021 22:48

(@ibrahimayhan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Cevabiniz ve Geri Donusunuz İcin Tesekkur Ederim,

Server 2012 R2 İcin WSUS Gereksinim Karsilanmaktadir,

Suan WSUS Rolunu Yeniden Kurulum Sagladim ve Kontrol Ettigimde 1803 İtibaren Urun Secimleri İle Birlikte 8 GB SUSDB Gorulmektedir.

Ama Esitleme Tarafindanda İken Yine Sunucu Dugum Cozumu Ekrani Gelmektedir, Suanlik Esitleme Ekranini Kullanmayarak Gecici Cozum İle İlerleyecegim Tabiki Kisa Vade de WSUS 10 Gibi Gecis Yapmak Gerekicektir.

Gönderildi : 22/06/2021 21:10

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Ben olsam bende öyle denerdim güncel os beslemek istiyorsanız. Malum wsus çok sağlam çalışan bir servis değil. Günceli pek fazla yönetmediğim için de deneyimim az.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/06/2021 21:52

Paylaş: