Forum

Windows Server 2016...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server 2016 Standart Add Role And Feature Çalışmıyor

7 Yazılar
3 Üyeler
1 Reactions
96 Görüntüleme
(@yigitacarturk)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Windows server 2016 üzerinde sanal makinada Add Role And Feature özelliği çalışmıyor. Kaynaklardaki çözümleri denedim ancak sonuca varamadım;

(Güncelleştirme, DISM onarımları, regedit düzenlemeleri)

Daha önce başına gelen arkadaşım var ise destek sağlayabilir mi ?

Teşekkürler.

Screenshot 2024 05 02 150435
Screenshot 2024 05 02 150418

Gönderildi : 02/05/2024 15:19
Konu Etiketleri

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4352
Co-Helper

Eventlog'larda bunla ilgili ne görünüyor?
Muhtemelen DISM ile tekrar mount ederek çözümlenebilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/05/2024 18:16

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33023
Illustrious Member Yönetici

Muhtemel OS patlaktır, böyle durumlarda ne yazık ki pek yapacak bir şey yok, yedek alıp sıfırdan kurmak en iyi çözüm oluyor. Ancak İbrahim' in dediği gibi zaten çözebilmek için de logları görmek lazım, eğer anlamlı bir log yok ise OS deploy şart.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/05/2024 22:31

(@yigitacarturk)
Active Member
Konu başlatıcı

Değerli cevaplarınız için teşekkürler, anlamlı bir log bulunmuyor event viewer farklı farklı birçok hata logu basmış, DISM ile imaj üzerinden os repair'ı win server 2016 2023 son güncellemesi ile denedim %90 seviyelerinde hata verdi, sunucuyla aynı zaman diliminde kurulan 2016 yüklü başka bir sunucudan windows creation tools oluşturup denemeli miyim ? Yoksa daha fazla uğraşmadan sıfırdan kurulum adımlarına mı geçmeli ?

Gönderildi : 06/05/2024 12:23

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33023
Illustrious Member Yönetici

Bir sorunu çözmeden sıfırdan kurmak beni çok rahatsız ediyor ancak bunun gibi ne yazık ki çok saçma sorunlar gördüm, o yüzden eğer imkanın varsa bence sıfırdan kurmanı öneririm.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/05/2024 13:01

(@yigitacarturk)
Active Member
Konu başlatıcı

Benim de aynı şekilde Hakan Bey' başarı alamadan sıfırdan kurulum beni her zaman rahatsız etmiştir ki sunucunun üstündeki çalışan programların yeni sunucuya taşınması bir hayli maaliyetli olacak. Ancak söylediğiniz gibi denediğimiz işlemlerden ötürü elden bir şey gelmiyor artık.

Desteğiniz için teşekkürler.

Gönderildi : 06/05/2024 14:23

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4352
Co-Helper

Önce son sıralarda ki ve kaldırılabilir update'ler kaldırılmalı. Sonra Mount ederek DISM ile repair yapılmalı, muhtemel içinde ki image bozulmuştur o yüzden DISM yapmıyordur, iso dan çekip tekrar yapmak gerekir bu tip durumlarda. 

https://woshub.com/dism-cleanup-image-restorehealth/
https://notes.ponderworthy.com/fix-corrupt-windows-using-dism-and-updated-installwim

Muhtemelen düzelir ama bir sunucu için yine de sağlıklı bir sistem olarak kalmaz, ilerisi için sürekli şüphe barındırır, dll'lerin durumuna göre sunucu çökebilir de.
O yüzden temiz kurulum yapmak önemli bir yoldur.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/05/2024 14:26

Paylaş: