Forum

WSUS - SUSDB Genişl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] WSUS - SUSDB Genişleme Kaynaklı Oluşan Sorunlar

9 Yazılar
4 Üyeler
2 Likes
1,462 Görüntüleme
(@ibrahimayhan)
Gönderiler: 493
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar ÇözümPark ve Ekibi,

Yapımızda Bulunan İstemciler WSUS Üzerinden Güncelleştirmeleri Kontrol Edilmektedir,

WSUS Ortamında Kontrol Ettiğimde Windows 8.1, Windows 10 Vibranium, Windows Server 2008, Windows Server 2012 ve Windows SQL Server 2014 Ürün Sınıflarına Bağlı Tüm Hizmet ve Yükseltme Paketleri WSUS Ortamına Eşitlenmektedir,

Yalnız Kontrol Ettiğimde SUSDB Boyut Olarak 18 GB Görülmektedir

Buna Bağlı Olarak Güncelleştirmeleri İncelemek ve Onaylamak İçin Baktığımda WSUS Üzerinde " Sunucu Düğümünü Çözümle " veya " İşlem Sonlandır " Şeklinde Hatalar Oluşmaktadır,

Burada Sorunun SUSDB Genişleme Kaynakla Olduğunu Düşünmekteyim,
Test Amaçlı Farklı Bir Sunucuma WSUS Kurulum Sonrasında Sadece Windows 10 Vibranium Ait Hizmet ve Yükseltme Update Seçilmesine Rağmen Database Boyutu 4 GB Oluşmaktadır,

Ayrıca Farklı Bir Test Yaptığımda WSUS Üzerinde 10 GB SUSDB Boyutu Sonrasında İlgili Sorunların Yaşandığı Görülmektedir

Burada Nasıl Bir İşlem Yapabilirim ?

WSUS Sunucularını Birden Fazlamı Bulunması Gerekiyor veya Database Tarafında Nasıl Bir Performans Düzenlemesi Yapmam Gerekiyor ?

Konu Hakkında Fikirlerinizi Paylaşabilirmisiniz ?

Sizlerden Bilgi Beklemekteyim, İyi Çalışmalar...

Gönderildi : 30/10/2021 17:14

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

https://www.cozumpark.com/community/windows_server-4/wsus-sorunu-hakkinda/

Daha önce de benzer bir şey sormuşsunuz. Takıldığınız nokta büyük size'lar ise bunlar normal. Boyutlar envanterinize göre değişir, update rolünde büyük size'lar normaldir yani 10gb+ db, 100gb+ content seçim, ortama göre normal bunun bir calc'i yok yada ben bilmiyorum. Önemli olan roll'ün düzgün çalışıp çalışmadığı. Çok büyük bu ya diye db kurcalarsanız shrink vs db bozulur hatalar üretir. Bu çok sağlam çalışan bir servis değil.
Maksadınız sorunları gidermekse cleanup, repair makaleleri olması gerekli yapabilirsiniz.

https://docs.microsoft.com/en-us/troubleshoot/mem/configmgr/wsus-maintenance-guide
https://docs.microsoft.com/en-us/troubleshoot/mem/configmgr/reindex-the-wsus-database

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/10/2021 20:47

(@ibrahimayhan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

Geri Donusunuz İcin Tesekkur Ediyorum,

Suan Farkli Bir Test Uyguluyorum WID Database Yerine SQL Server Standart Uzerinde SUSDB Yapilandirmasini Duzenliyorum,

Eger WID Database SQL Express Gibi 10 GB Data Gibi Durumu Varsa MsSQL Cozum Olur Gibi Dusunuyorum

Gönderildi : 30/10/2021 20:58

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Evet yapı büyükse sql üzerine taşımalısın. Size şunu geçmez diye birşey yok tabi. Ben yazdıklarımı sql olduğunu düşünerek yazmıştım.:)
Sql express'e geçersin baktın size küçük kalıyor kalırsın 10gb aşarsa std'a geçersin.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/10/2021 21:25

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Selamlar, WSUS ile birlikte kurulan DB boyut sınırı nedeni ile bu sorunu yaşıyorsunuz. Muhtemel son testiniz işe yarayacaktır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 31/10/2021 14:13

(@ibrahimayhan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Geri Dönüş ve Bilgilendirmeleriniz İçin Teşekkür Ediyorum,

İlgili Sorunu Şu Şekilde Çözümledim,

WSUS Üzerinde WID Database Yerine Database Olarak Kurulum Sağladıktan Sonra Farklı Sunucumda Bulunan MsSQL Standart Üzerinde Windows Authendication Yetkilendirmesi Sonrasında SUSDB Farklı Bir Sunucuda Barındırdım ( Tercihen, Zorunluluk Bulunmamaktadır )

Yaptığımız Küçük Hatalardan Birisi Ürünleri Şeçtikten Sonra Sınıflandırmalar Alanı Üzerinden Tüm Sınıflandırmaları Seçilerek Eştileme İşleminin Başlatılmasıdır,

Öneri Olarak Sınıflandırmaları Tek Tek Seçtikten Sonra Kademeli Olarak Eşitleme Başlatılmasıdır,

Yalnız Burada " Sürücüler " Sınıflandırması Yaptığımızda WSUS Hataya Geçicektir ve Sunucu Düğümünü Çözümle Hatası Oluşacaktır, Genel Nedeni Sürücüler Üzerinde Yaklaşık 115.000 Sürücü Eşitlemesi Yapacaktır Burada Takip Ettiğinizde SQL Tarafında SUSDB da İstemediğiniz Gibi Genişleyecektir, Genel Sorun Burada Oluşuyor, Eşitleme Viewları Sekron Edilmediği İçin WSUS Yapısı Hata Vermektedir.

Şuan WSUS Yapılandırmam Performanslı Olarak Çalışmaktadır ve Güncelleştirme Viewları Sorunsuz Öninzlenmektedir

Tekrardan Geri Dönüş ve Bilgilendirmeleriniz İçin Teşekkür Ediyorum...

Gönderildi : 01/11/2021 09:25

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Özetle WID ile bir yere kadar bu iş oluyor, eğer çok fazla yama veya driver indirecekseniz SQL Standart ve üstü kullanın.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/11/2021 12:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu konuda güzel bir kaynak paylaşmak istiyorum.

https://docs.microsoft.com/en-us/troubleshoot/mem/configmgr/wsus-maintenance-guide

Gönderildi : 11/03/2022 21:08

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Merhaba

Ortamımızda WSUS kullanıyoruz.Database  SQL Express / MS SQL üzerinde.

Şimdi 2 senaryo var.

İlk durumda WSUS seçtiğimiz ürün, dil ve kategorilerde güncellemeleri indirip client'lara dağıtıyor. Bu durumda Database boyutu küçük (SQL Express üzerinde) ve güncellemeler Wsus sunucusuna iniyor. Güncelleme dosyaları Diskte yer kaplıyor.

2. Durumda ise Güncellemeler Microsoft sunucusu ile senkron oluyor. Diskte yer kaplamıyor. Database konusunu aşağıda devam edeceğim.

Sorunum tam da burada başladı. Güncellemeler diskte oldukça fazla yer kaplamaya başladığından WSUS'u 2. durumda çalışacak şekilde ayarladım. İlk başta database SQL express üzerinde idi. Bir gün bir baktım. C sürücüsünde yer kalmamış. Sorunu tespit ettim. SUSDB 10 Gb'a ulaştığından database'e devamlı bir veri yazma ve SQL Express DB limitine takılma nedeni ile log dosyası almış başını gitmiş. Log dosyasını temizledim. Diskte yer açtım. Database'i SQL standard olan makinaya taşıdım. WSUS'ta gerekli db ayarlarını vs. yaptım.  Senkronizasyonu başlattım. Bu seferde bu database 2-3 gün içesinde 72Gb'a ulaşmış. DB bu kadar büyünce WSUS Console'u açılmaz oldu. Senkronizasyonu stop ettim. Etmesem daha da büyüyüp gicedek sanki bu.

Sizlerde durum nedir? Bu şekildeki çalışmada database boyutları gerçekten bu kadar yüksek olması normal midir? Nasıl ilerlememi önerirsiniz.

Gönderildi : 03/11/2023 11:10

Paylaş: