Forum

Network Ethernet Au...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Network Ethernet Authentication

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,444 Görüntüleme
(@ercivan)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar ;

Firmamızda yönetilebilir netgear switch kullanmaktayız.  Basit tabanlı olarak doğrulama yapmak istiyoruz . Örn. Gelen misafir kabloyu kendi bilgisayarına taktığı zaman lokal ağımıza erişemesin. Bunu tek bir noktadan ücretsiz olarak nasıl yapabilirim . Araştırmalarım sonucunda packetfense yazılımını buldum ama yeterli döküman bulamadım . Alternatif önerebileceğiniz yazılım veya çözüm önerebilir misiniz. 

Gönderildi : 20/04/2021 09:23

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33008
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

NAC çözümlerine bakabilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/04/2021 09:59

(@erdemavci)
Gönderiler: 41
Trusted Member

Merhaba,

Windows Server lisansınız ve active directory ortamınız varsa, Microsoft NPS Server ile MAC bazlı veya Sertifika bazlı kontrol uygulayabilirsiniz. 

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-server/networking/technologies/nps/nps-top

Gönderildi : 20/04/2021 10:36

(@ercivan)
Active Member
Konu başlatıcı

@erdemavci

Nps 'i biraz bi araştırmıştım . Sadece domaindeki bilgisayarları kontrol edebiliyoruz galiba. Domaine altyapımız var ama domainde olmayan ama networke erişecek bilgisayarlarımızda var 

Gönderildi : 20/04/2021 11:15

(@ercivan)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Nac'ı araştırıyorum biri süredir. Ücretsiz bulabildiğim Packetfence open source yazılım var yeterli döküman bulamadım . Ücretli yazılımlarda çok yüksek rakamlar , sizin önerebileceğiniz open source var mıdır  ? 

Gönderildi : 20/04/2021 11:17

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33008
Illustrious Member Yönetici

Ücretsiz zor ne yazık ki, bulsan bile kaynak bulamazsın. Bedava peynir sadece fare kapanında olur.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/04/2021 11:54

(@erdemavci)
Gönderiler: 41
Trusted Member

Gönderen: @ercivan

@erdemavci

Nps 'i biraz bi araştırmıştım . Sadece domaindeki bilgisayarları kontrol edebiliyoruz galiba. Domaine altyapımız var ama domainde olmayan ama networke erişecek bilgisayarlarımızda var 

Her şey otomatize olsun derseniz evet sadece domaindeki pc ler networke girebilir, ama sertifika tabanlı yapılandırma yaparsanız manuel olarak da networke pc sokabiliyorsunuz. Ama sonuçta NAC işi biraz yorucu ve uğraştırıcıdır, ilk giriş heyecanlı oluyor fakat sonrasında can sıkıcı bir hal almaya başlıyor.

İleri seviye uzmanlığınız yoksa açık kaynak yazılım tavsiye etmem bu konuda. 

Gönderildi : 20/04/2021 12:07

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

En basitinden mac access control list yapabilrisiniz ortamdaki switch layer 2 ise mac adreslerini buraya eklebilir bunun dışıdakilere izin vermeyebilirsiniz.

Gönderildi : 20/04/2021 16:39

Paylaş: