Forum

2 İnterneti Tek Ağd...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] 2 İnterneti Tek Ağda Birleştirme

5 Yazılar
4 Üyeler
2 Likes
3,916 Görüntüleme
(@securry)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle merhaba.

Çalıştığım tekstil firmasında yeni bir bina yapıldı ve bu binaya ayrı bir internet alt yapısı kuruldu. Mevcut binadaki alt yapı 192.168.3.1 şeklinde iken yeni binanın internet altyapısı 192.168.4.1 şeklinde. Normalde modem ile olsa ikisini birleştirebiliyorum ama buradaki internet yerel bir internet ve 192.168.4.1 olarak kalması gerekiyor yada uğraşmak istemediler. Ama aynı zamanda yeni binadaki bilgisayarların ana binadaki ağada erişebilmesi gerekiyor çünkü ana binada 192.168.3.10 adresindeki sunucuyu görmeleri lazım. İşin kötü tarafı daha önceden buraya sürekli farklı kişiler ekleme yaptığı için karışık durumda ve ana binaya müdahale edemiyorum sadece iki bina arasında kablo çekili. Yeni binada hp nin j9980a switclerinden mevcut. Bunlar üzerinden herhangi bir ayar yaparak yeni binanın hem sunucudaki dosyalara erişebilme hemde internete girerken 192.168.4.1.den girmesini nasıl sağlayabilirim.

Ana binanın altyapısını, yenibinanın altyapısını ve yerel interneti kuranlar farklı kişiler olduğundan hepsi topu birbirine atıyor yada olmayacağını söylüyorlar. Olaya sonradan dahil olduğum içinde önceden müdahale etme şansım olmadı malesef ve bu işi kendim çözmem lazım. Nasıl bir yol haritası izleyeceğimi yada kısa yoldan nasıl halledebileceğimi anlatırsanız sevinirim. İyi çalışmalar.

Gönderildi : 18/04/2021 10:40

(@serkanates)
Gönderiler: 1271
Üye

Bu konu çok temelde routing işlemi. Switch modelinizin özelliklerine baktığımda LAYER2 olduğunu gördüm, bu yüzden yetersiz kalır. Yapınız hakkında daha detaylı bilgilere ihtiyaç olmakla birlikte, yoksa bu networklerin üzerinden geçtiği bir ağ geçidine (firewall, router) ihtiyacınız olacak. Eğer varsa konuyu bu noktada çözmeniz gerekecek.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 18/04/2021 17:38

(@securry)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Ana binadaki internet Mikrotik RB-3011 router board üzerinden 2 switche bağlı ağ geçidi 192.168.3.1 şeklinde. Yeni binadaki internet ise aynı Mikrotik RB-3011 router ve bir switch var ve ağ geçidi 192.168.4.1 şeklinde. Bunlar interneti bağlayan kişilerin kurduğu cihazlar ve müdahale edemiyorum. Yeni binaya ağ altyapısını kuranlar ise 3 adet HP J9980A switch bağlamışlar ve 2 si şu an boşta sadece biri aktif. Bunların arayüzüne erişebiliyorum. 192.168.4.1 adrese sahip olan cihazı 192.168.3.2 gibi bir adres ile değitirtirsem sorun çözülür mü acaba? Normal modemde sorun olmuyor ama kuran kişiler o şekilde olmayacağını söylüyor. Yada HP switclerden VLAN kurarak yapabilmem mümkün mü?

Gönderildi : 18/04/2021 18:02

(@nazmikavalci)
Gönderiler: 235
Reputable Member

Ben olsam şöyle bir şey yapardım iki lokasyon da ayrı ayrı internet var ise ipsec vpn işinizi görecektir. bir biri arasında kablo yada anten bağlantısı var ise sadece sunucuyu görmek istiyorsanız sunucunun ikinci lan portuna sizin network ü bağlayın.

Bakmanız gereken asıl konu ise statik root 

Gönderildi : 19/04/2021 01:19

(@omeryilmaz)
Gönderiler: 150
Estimable Member

VLAN ile erişim yaparsın. 

Gönderildi : 19/04/2021 09:38

Paylaş: