Blog

ABD’den satın alınan ürünlerin Türkiye’ye tesliminde tasarruf sırları

Amerikan markalarının cazibesi ve daha geniş ürün yelpazesi sunulması, tüketiciler için karşı konulmaz bir satın alma arzusu doğurabilir. Türkiye’deki internet kullanıcıları ise bu cazip ürünleri sipariş ettiklerinde, ürüne eklenen ithalat ve vergi ücretleriyle küçük çapta kalp krizi geçirebilir.

Ancak bu rehberde, Türkiye’den yurt dışı özellikle ABD üzerinden alışveriş yaparken tasarruf ettirecek bazı yöntemlere eğiliyoruz. Bahsedeceğimiz yöntemlerle artık endişe kafa yoracağınız tek sorununun Amerika’dan ne alınır sorusu olmasını diliyoruz. Stratejileri hazırlayalım ve ABD ürünlerini Türkiye’ye uyguna getirtebilir miyiz görelim!

Masrafları Anlamak

Konuya giriş yapmadan önce ABD’den Türkiye’ye gönderilen ürünler için uygulanan ücretlere göz atalım:

  • Ürün Baz Fiyatı: Bu ABD menşeili bir satıcıdan alışveriş yaparken satın aldığınız ürünün baz fiyatı.
  • Gönderi Ücretleri: ABD perakende şirketlerinin ürünlerini belirli bir ülkeye gönderebilmeleri karşılığında müşteriden aldıkları ücret
  • Gümrük Harçları ve Vergileri: Türk gümrük yetkilileri tarafından ürün türüne, değerine ve belirtilen ücrete göre alınan masraflar. Bu fiyatlar hakkında güncel bilgiye Türk Ticaret Bakanlığı web sitesi üzerinden ulaşılabilir.
  • Aracı Ücretleri: Bazı uluslararası gönderi şirketleri Türkiye gümrük işlemlerinin tamamlanması için kullanılan aracılar karşılığında bu ücreti talep ediyor.

Bu ücretleri anladıktan sonra uygulanabilecek stratejilere göz atabiliriz. Daha akıllı satın alma taktikleri, bilinmeyen tasarruf yöntemleri ve farklı tüyoları incelemeye başlayabiliriz.

Ürün Masraflarından Tasarruf

Baz ürün fiyatlarıyla ilgili uygulanabilecek birkaç strateji ve araştırma sayesinde, istediklerinizi daha uygun fiyata almak mümkün olabilir.

  • İndirim Kod ve Kuponları: Amerikalılar, kupon avcısı olmalarıyla tanınır. Hatta TLC kanalında bunu hayat tarzı haline getiren insanları konu alan bir belgesel bile var. Amerika’dan ürün almak istiyorsanız belki biraz da onlar gibi davranmalısınız. Neyse ki ABD perakende şirketleri müşterilerini tanıyor ve farklı fırsatlar sunuyorlar. Mevsime uygun indirimler, özel gün fırsatları ve kupon kodları gibi avantajlar sunarak daha fazla müşteriyi çekmek için çalışıyorlar. Bu kupon kovalamacasını yakından inceleyen RetailMeNot gibi sitelere bakmak faydalı olabilir. Ufak bir tüyo verelim, amerikapostam.com adresinde de bu bilgilere güncel olarak ulaşabilirsiniz.
  • Outlet Mağazaları & Seri Sonu Satışlar: Çok sayıda Amerikan markası, outlet ürünlerini ya da büyük indirim yaptıkları seri sonu satış bölümlerini kullanarak online mağazalara daha çok müşteri çekmeyi hedefliyor. Özellikle öncesi sezondan, elde kalan ürünlerin çok uyguna satın alınabildiğini belirtelim.
  • Fiyat Karşılaştırmaları: Gördüğünüz ilk fiyatla devam etmek çok iyi bir fikir değil. Buna kanmamak gerek. Google Shopping ya da Shopzilla gibi siteleri kullanarak en iyi fırsatları yakalayabilir ve Amerikan mağazaları arasında en cazip fiyat avantajını hangisinin sunduğunu keşfedebilirsiniz.

Bu ipuçları dışında özellikle elektronik aletlerde ikinci el, kullanılmış ya da yenilenmiş ürünleri kovalamak da harcamalardan tasarruf etmeye yardımcı olabilir. Ev gereçleri ya da teknolojik aletlerin fahiş fiyatlarını bu şekilde bir nebze azaltmak mümkün.

Gönderi Masraflarından Tasarruf

Bu bölümde, ürünü satın aldıktan sonra adresinize gönderirken kısabileceğiniz masraf kalemlerine göz atıyoruz.

  • Ücretsiz Kargo Seçeneği: Birçok Amerikan mağazası belirli bir alışveriş tutarına ulaştığınızda gönderi ücreti almıyor. Farklı mağazaları gezerek, ücretsiz gönderim limitine nasıl ulaşabileceğinizi kıyaslamanız, ürünleri tek tek alarak daha fazla kargo ücreti ödemenizin önüne geçebilir.
  • Birleştirilen Gönderiler: Bazı kargo şirketleri, uluslararası çoklu gönderileri tek seferde göndererek daha uygun fiyatlı hizmet vermeye odaklanıyor. Bu yöntem sayesinde gönderi ücretlerinden büyük oranda tasarruf sağlamak mümkün hale geliyor. Yalnız bu seçenekle, gönderi süresinin biraz daha uzayacağını göz önünde bulundurmak gerekiyor. Zira, farklı mağazalardan yapılacak yüklemelerin, bir gönderi turunu doldurması bekleniyor.
  • Daha Uzun Süren Gönderiler: Hızlı teslimat seçenekleri çok cazip olsa da ekspres kargo seçenekleri standart olanlara göre belki 3-4 katı fiyatla sunuluyor. BU nedenle standart ya da ekonomi gönderi seçeneklerinden birini seçerek kargonuzu daha uygun fiyata teslim alabilirsiniz.

Tüm bu ipuçlarıyla hareket ettiğinizde bile geleneksel kargo fiyatlarının 16$’dan başlayarak paket ağırlığına göre 250$’a kadar çıktığını belirtelim. Amerikan gümrük kanunları gereği 70 kg’dan daha ağır perakende ürünlerin Türkiye’ye gönderilmesi yasak.

Gümrük Vergileri Nasıl Düşürülür?

Gümrük konusunda çok fazla strateji yok çünkü bunlar standart uygulamalar. Yine de dürüst olmak konusunun altını çizmekte fayda var. Gümrük yetkilileri, vergi hesaplamaları için beyan edilen değere güvenmek ister. Düşük beyanda bulunarak vergi masraflarını azaltmak oldukça cazip bir hamle gibi görünse de bu aslında yasadışıdır ve pakete el konma riskini de beraberinde taşır. Gecikmelerden ve cezalardan kaçınmak için dürüst olmanız ve doğru bilgi paylaşmanız daha yararlı olacaktır.

Buna ek olarak Türkiye’de, belirli bir değerin (şu anda yaklaşık 150 ABD Doları) altındaki hediyelerin gümrüksüz olarak ithalatına izin verildiğini belirtelim. Bu muafiyetten yararlanabilmek için siparişinizi birden fazla kişiye göndermeyi düşünebilirsiniz. Tabii bu kişilerden de gelen ürünleri teslim almanız gerekir.

Amerikan Ürünlerini Korkmadan Satın Almak

Online alışveriş sayesinde dünyanın farklı yerlerinde üretilen ürünleri görmek ve bunları satın almak mümkün. Dünyada Amerikan ürünleri, oldukça ilgi çekiyor ve pazarı çok geniş. Diğer uluslararası gönderiler için durum nedir bilinmez ancak Türkiye’ye getirilen ürünlerin fiyatları farklı sebeplerden dolayı ürün fiyatının iki üç katına çıkıyor.

Yine de biraz araştırma yaparak ve yazıda bahsettiğimiz stratejileri uygulayarak bu ürünleri daha uygun fiyatlarla satın almak mümkün. Avantajlı dönemler, indirimler, outlet satışlar ve kuponlarla ürünleri çok daha cazip fiyatlara satın almak ya da gönderi şirketlerinin taşıma koşulları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olarak masraflarınızı kısabilirsiniz.

Konu gümrük masrafları olduğunda ise elden fazla bir şey gelmese de dürüst olmaya özen göstermeniz yararınıza olacaktır. Böylece cezalardan sakınabilirsiniz. Hepinize mutlu ve keyifli alışverişler dileriz.


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu