Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Office 365 Toplu Mail Gönderme Kişi Sınırı

7 Yazılar
4 Üyeler
1 Reactions
119 Görüntüleme
(@ali-sahin)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Çalıştığım kurumda üst düzey bir yönetici gerçekleştireceği kongre için 5000 kişiye ara ara mail ile bilgilendirme yapmak istiyor. Kişiler hem kurum içinde hemde kurum dışında yabancı kullanıcılardan oluşuyor. Zannediyorum Office 365 de aynı anda 500 kişiye mail atılabiliyor. Bu durumda nasıl bir çözüm bulabilirim siz değerli hocalarıma danışmak istiyorum. Bu sınır yükseltilebilir mi ? Parça parça 10 defada mı atmak gerekir. Yada aklıma gelen bu kişileri bir şekilde bir dağıtım grubuna eklesem o gruba mail atılsa çözüm olur mu 

Gönderildi : 06/05/2024 13:39

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1632
Noble Member

Bir firmada Atomic Mail Sender kullanıyorlardı. Marketing mailleri için. Trial'ı varmış. Bir deneyin isterseniz. Parça parça gönderim seçenekleri var.

https://www.atompark.com/bulk-email-sender/

Gönderildi : 06/05/2024 13:47

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4357
Co-Helper

Sayılar yüksek değil verin sekreteryaya işi parça parça oluşturup grupları mail atsınlar. Ben bu şekilde yaptırdım benzer bir kaç işi en hızlı yöntem oluyor.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/05/2024 14:17

(@ali-sahin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Resul bey teşekkür ederim önerinizi inceleyecem.

@ibrahim Yıldız hocam tek bir dağıtım grubuna 5000 kişi alsamda olmaz söylediğinizden anladığım kadarıyla doğru mu. 

Gönderildi : 06/05/2024 14:25

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4357
Co-Helper

https://learn.microsoft.com/en-us/office365/servicedescriptions/exchange-online-service-description/exchange-online-limits

Evet olmaz dış alıcılar ayrı sayılır. Mail başına 1000'e çıkartılabilir limit.
Şöyle yaptırıyoruz excel'e hazırlanıyor liste sonra eleman outlook'unda local gruplar oluşturarak bölüyor kendi nasıl takip ettiğine göre, hangi gruba gönderdim/göndermedim biliyor. Bir listeden copy paste ile de rahat gönderilebiliyor.

10 binin altında kaldığı ve zamana yayıldığı için doğal bir trafik olmuş oluyor.

Böyle uğraşmak istemiyorsanız şayet başka konularda Hakan hocanın da önerdiği mutlaka kurum dışı 3rd mail sender'lar satın alıp kullanın bu da temiz kalmanızı sağlar. Sürekli yüksek trafiği olmayanlar için kısa sürede hızlı ve toplu mail atmanın şöyle bir sonucu var alıcılar filter'lar kullanıyor sonuçta bir iş maili değil mailinizi işaretleyebilir, bloklayabilir mevcut security dünyasında bu sizin reputation'ınızın düşmesiyle sonuçlanır. O yüzden ya içeriden trafiği doğal bir hale dönüşürün yada mutlaka 3rd sender'lar kullanın o adetler için çok pahalı değiller.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/05/2024 14:44

(@tayfuntech)
Gönderiler: 61
Trusted Member

Merhabalar,

İbrahim Bey'in de belirttiği gibi bahsettiğiniz sayı günlük limitin altında ve planlı bir şekilde güne yayıldığında çok fazla sorun olmayabilir. Fakat Exchange Online'daki tek problem gönderme limiti değil. Temelde gönderme limiti bir blok değil limiti aşan emaillerin bekletilmesine neden olur.

Fakat sistem, gönderim yoğunluğu, agresif mailing ve içerik gibi bir çok parametreyi de dikkate alıp bazen tenantınızı bloklayabilir. Açıkçası düzenli olarak toplu mail gönderimi yapacak firmalar için mailchimp vs firmalardan bu hizmeti satın almak çok daha tutarlı ve uzun süreli bir plan oluyor. Aksi taktirde Exchange Online'da tüm tenantınızın bloklanması vs yan etkileri yaşamayacağınızın garantisi yok.

Microsoft 365 Support Engineer
-----------------------------------------
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
------------------------------------------

Gönderildi : 06/05/2024 21:00

(@ali-sahin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

3. parti seçeneklerini ve parça parça mail gönderme seçeneğini değerlendirmek üzere ileteceğim. Parça parça gönderim seçeneğindeki blok yeme konusu da çok önemli bir detay. Hepinize değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 06/05/2024 21:52

Paylaş: