Forum

Qnap Arızalı Disk S...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Qnap Arızalı Disk Stok sorunu Raid Yapısında Nasıl Bir Disk Almalıyım

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
113 Görüntüleme
(@nazmikavalci)
Gönderiler: 240
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba TS-453A Qnap marka cihazımda daha önce bir kaç disk değiştim. Normalde 3 TB kapasiteli ST3000VN000 modeli üzerinde vardı. Kapasite, RPM ve Cach göz önüne bulundurarak ST3000VX009 ve ST3000VN007 model disk kullandım. 5900 RPM ve 64 MB cach göz önüne bulundurdum. Fakat şimdi iki disk daha arızalandı ve diskleri değişip raid i otomatik tamamlamasını istiyorum stokda 3 tb disk bulmadım. bunların yanına raid yapıya tamamlanacak kendini onaracak hangi model veya neye dikkat etmeliyim. 4 Tb rdm veya cash göz etmemek sizin nas disk alsam uygun olur mu ?  

Gönderildi : 08/05/2024 21:07

(@serkanates)
Gönderiler: 1288
Üye

Merhaba @nazmikavalci

İyi uygulama (best practice) sizin de belirttiğiniz gibi aynı disk tipini kullanmayı önerir. Ancak bu sadece öneri olup zorunluluk değildir. Aslında sorunuza forum üzerinden direkt cevap alabilir misiniz emin değilim. Benzer sorunla karşılaşıp yapmış olduğu uygulamayı ve sonuçlarını paylaşan birisi belki de çıkacaktır. Ancak temelde donanım ve raid yapınız başta olmak üzere bazı teknik detayları bilmeden cevaplamak zor. Sorunuza net cevap verebilmek için raid yapınızı ve kullanmakta olduğunuz raid controller'ın sınırlarını bilmek gerekir. Bu noktada da en doğru cevabı üreticiden alacağınızı düşünüyorum. Sistemin üreticisi çok daha doğru yönlendirecektir.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 08/05/2024 21:58

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4357
Co-Helper

Yöntemi aşağıda daha önce yazmıştım.
https://www.cozumpark.com/community/storages-9/qnap-433-icin-toshiba-mi-wd-mi-onerirsiniz/
https://www.cozumpark.com/community/storages-9/qnap-ts-431-disk-sorunu/

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/05/2024 22:12

(@nazmikavalci)
Gönderiler: 240
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba aynı disk temin edilerek sorun çözülmüştür. 

Gönderildi : 11/05/2024 17:50

Paylaş: