Haberler

Youtube Artık Tüm Videolarda Reklam Gösterecek

Dünyanın en büyük video platformu olan Youtube, güncellediği kurallarla içerik oluşturucuları istemese dahi videolarında reklam gösterecek.

Youtube’un videolardan para kazanmayla ilgili kuralları güncellemesi içerik oluşturucularını mutsuz etti. Gelen yeni kuralla birlikte Google artık içerik oluşturucuları istemese bile reklam gösterecek. Ayrıca gösterilen reklamlardan içerik üreticilerine de herhangi bir pay verilmeyecek.

Hizmet şartlarını güncelleyen şirket “Bugünden itibaren Youtube İş Ortağı Programı‘na dahil olmayan kanallardan sınırlı sayıda videoda reklamları yavaş yavaş sunmaya başlayacağız. Youtube İş Ortağı programında bulunmadığınız için elde edilen gelirden pay da alamayacaksınız” şeklinde açıklamada bulundu.

Youtube İş Ortaklığı için video içerik üreticilerinin son 12 ayda 1000 abone sayısı ve 4.000 saat görüntülenen içeriğe sahip olması gerekiyor.

Yapılan güncellemeler içerik oluşturucuların tepkisine neden oldu. Küçük içerik oluşturucuları neredeyse reklamsız videolarla izlenme ve abone sayılarını arttırırken, yeni kuralla birlikte videolarında gösterilen reklamlarla video izleyenleri kaybetmesine yol açabilir.

Son zamanlarda videolarda gösterilen reklamların artması içerikleri tüketen insanlar tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Youtube, milyonlarca videoyu içinde barındıran ve yayınlıyor. Hizmeti çalıştırmanın önemli maliyetleri olduğu kesin. Diğer taraftan şirket karlı hale gelmek için çok uzun süreler maliyetlere katlanmıştı.

Küçük içerik oluşturucuları ise iş ortaklığı programının değiştirilmesini ve sadece Youtube’un para kazanmaktansa içerik oluşturucularında para kazanmasının doğru olduğunu belirtiyor.

Kaynak

Son Haberler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu