Haberler

Facebook Çalışanları, Bir Açık Mektupla Şirketi Şikayet Etti

Facebook’ta içerik kontrolü yapan moderatör ekibi, şirketin ofise gelmelerini isteyerek kendilerinin ve aile bireylerinin hayatını riske attığını söyledikleri bir açık mektup paylaştılar.

Facebook’taki 200’den fazla içerik moderatörü, daha iyi COVID-19 koruması talep eden Mark Zuckerberg’e açık bir mektup imzaladı. Tam zamanlı çalışanlar Temmuz 2021’e kadar evden çalışsa bile, yönetimin onları ofise geri zorlayarak gereksiz yere hayatlarını riske attığını söylüyorlar.

Facebook’ta çalışan bir grup moderatör, çarşamba günü toplu bir şekilde açık mektup yayınladılar. Yayımlanan mektupta, dev sosyal medya şirketinin “hayatlarını riske atmalarını istediğini” söyleyen moderatörler, bununla birlikte aile yakınlarının da riske girdiğini söylüyorlar. Yayınlanan mektupta Facebook’un koronavirüs pandemisinin ortasında moderatörlerden işe geri dönmeleri istediği iddia ediliyor. Facebook’a ait sosyal medya platformlarında içerikleri inceleyen moderatörler, yayımladıkları açık mektupta doktor notu alarak ofise gitmekten maruz kalabildiklerini, ancak yüksek risk seviyesinde aile ferdi bulunan çalışanların bu fırsata sahip olmadığını belirtti. 

Mektupta “Birkaç ofiste birden fazla Covid-19 vakası meydana geldi” diyen Facebook çalışanları, yayımladıkları metinde “Çalışanlar, Facebook yöneticileri ve Accenture, CPL gibi Facebook’a dışarıdan çalışan sağlayan firma yöneticilerinin, bizi korumak ve işimize değer vermek için acil adımlar atmalarını istiyoruz. Reddedildik. Bu mektubu, başka bir seçeneğimiz kalmadığı için yayımlıyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Facebook, viral yanlış bilgilerin yayılmasını durdurmak ve özellikle 2020 ABD seçimleri civarında şiddete teşvikleri kaldırmak için yoğun bir baskı altındaydı. Pandemi sırasında, politikalarını ihlal eden içeriği tespit etmek için daha çok yapay zekaya güvendi. Foxglove hukuk firması tarafından yayınlanan mektupta içerik moderatörleri, “Yapay zeka işe yaramadı” diyor. “Önemli konuşmalar Facebook filtresinin içine girdi ve kendine zarar verme gibi riskli içerikler uyanık kaldı.”

Yaklaşık 63 işçi mektubu ismiyle Facebook’a imzaladı. ABD ve Avrupa genelinde 171 kişinin isimsiz olarak imzalandığını söyleniyor. Hukuk firması, “Bu, Facebook içerik moderatörlerinin şimdiye kadarki en büyük ortak uluslararası çabasıdır” diye tweet attı. “Diğer sitelerdeki daha birçok moderatör imza atmak istedi, ancak Facebook tarafından çok korkutuldu. Bu insanlar konuşmak için geçimlerini riske atıyorlar.”

Facebook sözcüsünden açıklama geldi

Bu mektubun yayımlanmasının ardından bir Facebook sözcüsünden de açıklama geldi. Mektupta yer alan bazı iddialara itiraz öden sözcü, “Moderatörlerin yaptığı değerli işleri takdir ediyoruz ve bununla birlikte sağlık ve güvenliklerine öncelik veriyoruz” dedi. “Açık bir iç diyaloğa inanmamıza rağmen, bu tartışmaların dürüst olması gerekir. 15.000 küresel moderatör çalışanımızın çoğunluğu halihazırda evden çalışıyor ve salgın süresince çalışmaya devam edecek.” diyen Facebook sözcüsü, “Hepsi işe başladıkları ilk günden itibaren sağlık hizmetlerine ve refah kaynaklarına ulaşabiliyorlar. Ayrıca Facebook, herhangi bir ofis içi çalışmada tesisleri güvenli tutmak için sağlık rehberliğine dikkat ediyor.” ifadelerini kullandı. 

Kaynak

Bunlarda İlginizi Çekebilir

WordPress Kullanan Web Sayfalarında Güvenlik Açığı

Playstation 5 Türkiye’de Satışa Sunuldu!

Microsoft Teams ile Üretkenliğinizi Arttırın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu