Haberler

Chrome’un Yeni Güncellemesi Sekmelerde Performans Artışı Getiriyor

Google Chrome’da kullanılmayan sekmelerin performansa etkisini azaltacak güncelleme şu an geniş çapta yürürlülüğe giriyor. Söz konusu güncelleme uzun zamandan beri Chrome’a gelen en büyük performans gelişimi olabilir.

Google’un kendi sözleriyle:

“Bu versiyonla beraber, Chrome aktif olarak sık kullandığınız sekmeleri hızlandırmak için bilgisayarınızın kaynaklarını kontrol edecek, böylece kaldığınız yerden kolaylıkla devam edebileceksiniz.”

Firmanın keşfettiği üzere Javascript Timer arkaplandaki sekmeler sebebiyle kaynakların %40’ını kullanıyor ve bu etkinin azaltılması kullanılabilirlikte büyük bir gelişme sağlıyor.

Google’ın Intel Core i3 işlemcili 2020 MacBook Air ile yaptığı testler sayesinde, Chrome M87 ile Javascript Timer arkaplanda sadece dakikada bir uyanarak CPU kullanımını 5 kata kadar azaltıp, batarya ömrünü 1.25 saat uzatacak. Bu işlem kullandığınız müzik dinlemek ve bildiri almak gibi öteki arkaplan etkinliklerine müdahalede bulunmayacak.

Firma aynı zamanda daha önce sadece Chrome OS ve Mac’lerde buluna Occlusion Tracking özelliğini Windows’a getiriyor. Bu özellik hangi sekmelerin size görünür olduğunu tespit ederek, görünür olmayan sekmelerdeki kullanımı azaltıp tarayıcıda %25 hızlı başlama ve %7 hızlı sayfa yüklemesi gibi özellikleri daha düşük hafıza ile sağlayacak.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu