Haberler

Tarihin En Büyük Twitter Dolandırıcılığının Arkasındaki 17 Yaşındaki “Beyin” Yakalandı

Geçen günlerde tarihin en büyük twitter dolandırıcılığı yaşanmıştı. Yüksek profilli kişilerin hesapları ele geçirilmiş binlerde dolarlık bitcoin dolandırıcılığı yapılmıştı. 15 Temmuz’da yaşanılan olayda saldırganlar Barack Obama, Kanye West, Joe Biden, Bill Gates, Elon Musk, Jeff Bezos, Warren Buffett, Uber dahil olmak üzere yaklaşık 130 yüksek profilli twitter hesabını ele geçirmeyi başarmış ve tarihin en büyük dolandırıcılığını gerçekleştirmişlerdi.

Ele geçirilen hesapları üzerinden “1000 dolar gönderene 2000 dolar gönderiyoruz” şeklinde tweet atarak bir kaç saat içinde 100.000 dolardan fazla para toplamışlardı.

Yaşanan bu olaylar neticesinde yaşları 17,19 ve 22 olan üç kişi tutuklandı. Amerikan Adalet Departmanının yaptığı açıklamada, Birleşik Krallıktan Mason Sheppard kod adı “Chaewon” 19, Florida’dan Nima Fazeli kod adı “Rolex” 22 ve ismi açıklanmayan bir kişi daha kara para aklama, bilgisayarla izinsiz erişim suçlarından tutuklandı.

Florida haber kanalı WFLA’in yaptığı haberde ismi Graham Clark olan 17 yaşındaki genci twitter dolandırıcının arkasındaki isim olarak gösterdi.

ABD Avukatı Anderson yaptığı açıklamada “Hacking grupları anonim olarak twitter’da dolandırıcılık yapıp sonrasında bu yapılanların gizli ve cezasız kalacaklarını düşünmektedirler, bu tamamen yanlış bir düşüncedir” dedi ve ekledi onları bulacağız..

Olayın nereye gideceğini zaman gösterecek biz de takipçisi olacak ve sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Kaynak1 Kaynak2

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.