Haberler

Samsung, Gelişmiş Bilgi İşlem İçin 512 GB DDR5 Bellek Geliştirdi

Samsung’un ilk DDR5 belleği, 7.200 Mbps’ye kadar veri aktarım hızı sunuyor. Bellek, gelişmiş bilgi işlem uygulamalarına yönelik geliştirildi.

Samsung Electronics Perşembe günü 512GB DDR5 bellek modülü geliştirdiğini açıkladı. Bu ürün, geçen yıl Temmuz ayında JEDEC tarafından belirlenen en son DDR5 standardıyla yapılan şirketin ilk DRAM’i olma ünvanını kazandı.

Samsung, high-k metal geçit (HKMG) işlem teknolojisi ile yapılan donanımın, geleneksel DDR4’ün iki katından fazla veri aktarım hızına, 7.200Mbps’ye kadar çıktığını belirtti. Ayrıca, şirket modül için sekiz kat 16 Gb DRAM yongası istiflediğini söyledi.

Bellek, süper hesaplama, yapay zeka, makine öğrenimi ve veri analizi gibi uygulamalarda yüksek bant genişliğine sahip iş yüklerini idare edebilecek.

Bununla birlikte Güney Koreli teknoloji devine göre, yalıtım katmanı için geleneksel silikon oksinitrür yerine HKMG teknolojisinin kullanılması, en yeni donanımın eski teknolojiye kıyasla daha az akım kaçağına sahip olmasına izin verecek.

Şirket yetkilileri ayrıca, yeni belleğin öncekilerden yaklaşık %13 daha az güç kullanmasını sağlayarak onu veri merkezleri için özellikle çekici hale getirdiğini söyledi.

Şirket bellek üretiminde yeni teknolojilere de öncülük ediyor

Güney Koreli teknoloji devi, 2018’de bellek ürünlerine HKMG teknolojisini uygulamaya başlamıştı. Geçen yıldan itibaren ise, DRAM üretimine aşırı ultraviyole işlemi uygulamaya başladı.

Bunun yanında Samsung DRAM bellek planlama başkan yardımcısı Sohn Young-soo yaptığı açıklamada, “Samsung, mantık ve bellek yeteneklerine ve en son HKMG mantık teknolojisini bellek ürünü geliştirmeye dahil etme uzmanlığına sahip yarı iletken üreten tek şirkettir.” Dedi.

Şirket, 512GB modülün yanı sıra şu anda DDR5 bellek ürün ailesinin farklı varyasyonlarını doğrulama ve sertifikasyon için müşterilerine örnek ürünler gönderdiğini de sözlerine ekledi.

Intel bellek ve IO teknolojisi başkan yardımcısı Carolyn Duran, “Taşınacak, depolanacak ve işlenecek veri miktarı katlanarak arttıkça, DDR5’e geçiş bulut veri merkezleri, ağlar ve uç dağıtımları için kritik bir dönüm noktasına geliyor,” dedi.

“Intel’in mühendislik ekipleri, performansı optimize edilmiş ve Sapphire Rapids kod adlı yeni Intel Xeon Ölçeklenebilir işlemcilerimizle uyumlu hızlı, güç açısından verimli DDR5 bellekler sağlamak için Samsung gibi lider bellek üreticileriyle yakın işbirliği yapıyor.”

Samsung gibi Koreli olan bir diğer firma SK Hynix ise, ilk DDR5 DRAM’ini geçen yıl Ekim ayında tanıttı.

Kaynak: zdnet.com

Diğer Haberler

Bitcoin ile Tesla Alma Dönemi Resmen Başladı
Clubhouse CEO’su Paul Davison: Android İçin Çok Sıkı Çalışıyoruz
Apple’ın Karma Gerçeklik Gözlüğü, Bir iPhone’dan Daha Hafif Olacak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.