Haberler

Bitcoin ile Tesla Alma Dönemi Resmen Başladı

Şu an için sadece ABD’de kullanılabilen Bitcoin ödeme opsiyonu, bu yılın sonlarında ABD dışında da erişime açılacak.

CEO Elon Musk, Twitter’da yaptığı açıklamada, Tesla’nın ABD’deki arabaları için ödeme olarak Bitcoin (BTC) kabul ettiğini duyurdu. Kripto para birimini kullanarak ödeme seçeneği, artık şirketin ABD web sitesinde geleneksel kartlı ödeme seçeneğinin yanında görünüyor.

Musk, BTC ile ödeme seçeneğinin “bu yılın ilerleyen günlerinde” diğer ülkelerde de kullanılabileceğini söyledi.

Yeni ödeme seçeneğinin kullanılabilirliğini doğrulamanın yanı sıra Musk, Tesla’nın kripto para birimini nasıl işlediğine dair bazı ayrıntılar da sundu.

Takip eden bir tweet’te de “Tesla yalnızca dahili ve açık kaynaklı yazılım kullanıyor ve Bitcoin düğümlerini doğrudan çalıştırıyor” dedi, “Tesla’ya ödenen BTC, fiat birimine dönüştürülmek yerine BTC olarak saklanacak.”

Elon Musk’ın Bitcoin duyurusu

Tesla, BTC ödeme sürecinin nasıl işlediğini kendi sitesinde bir SSS’de açıklıyor ve burada kullanıcıların ödemeyi başlatmak için bir QR kodu tarama veya BTC cüzdan adresini kopyalayıp yapıştırma seçeneğine sahip olacakları belirtildi. Cüzdanına başka herhangi bir kripto para birimi göndermeye çalışmanın, “işlemin gerçekleşmeyeceği ve büyük olasılıkla sizin için para kaybına neden olacağı” anlamına geldiği de eklendi.

Tesla’nın BTC ödeme hüküm ve koşullarına göre, arabaların değerini BTC olarak ödemeyi seçen müşterilere eşdeğer ABD doları cinsinden fiyatlandırma uygulanacak. Örneğin Tesla, bugün ödenen 100 dolarlık bir mevduatı 0,00183659 BTC’ye eşit kabul ediyor.

Tesla Bitcoin ödemesi yapmak isteyen müşterileri uyardı

Tesla’nın hüküm ve koşullarında, müşterilerin hem BTC adresini hem de ödenecek miktarı girerken dikkatli olmaları gerektiğine de dikkat çekildi. Tamamı büyük harfle “BTC işlemleri tersine çevrilemez” ve “BTC adresini yanlış girerseniz, bitcoininiz geri alınamaz bir şekilde kaybolabilir veya yok edilebilir.” uyarısı bulunuyor.

Bitcoin ile tesla
Satın alımda BTC ödemesi opsiyonunun bulunduğu ekran

Müşteriler ayrıca, satın alımlarıyla ilişkili tüm BTC işlem ücretlerini doğrudan ödemekle de yükümlü. Bunun yanında Tesla, BTC ödemelerinin tamamlanması genellikle bir saatten az sürse de, bunun “bir gün veya daha fazla” sürebileceğini belirtti.

Tesla, BTC dalgalanması nedeniyle BTC ile yapılan herhangi bir geri ödemenin değerinin, satın alma sırasındaki ABD dolarına göre BTC değerinden “önemli ölçüde daha düşük olabileceği” konusunda da müşterileri uyardı.

Tesla, yıllık 10-K raporunda BTC’i ödeme olarak kabul etmeye başlama planlarını açıklamıştı. Aynı raporda şirket, kripto para birimine toplam 1,5 milyar dolar yatırım yaptığını da açıkladı. Bu haberler, BTC fiyatını o zaman tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 43.000 $ ‘ın üzerine çıkardı. Bu yazının yayınlandığı gün itibariyle de, 1 BTC şu anda 56.000 $ ‘ın biraz üzerinde bir değere sahip.

Kaynak: theverge.com

Diğer Haberler

Apple’ın Karma Gerçeklik Gözlüğü, Bir iPhone’dan Daha Hafif Olacak
OnePlus 9 ve 9 Pro Duyuruldu: Hasselblad İmzalı Kamera
YouTube, Videolarda Gösterilen Ürünleri Önerecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.