Forum

lync server userlar...

Bildirimler
Hepsini Temizle

lync server userları için resource forest / user forest kullanımı

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
446 Görüntüleme
(@TecelliCelik)
Gönderiler: 64
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

sormak istediğim soru

resource forest mantığı kullanırken, user forestlar ve resource forest arasıda two-way trust'mı yapmak gerekiyor?

ve userları manuel mi taşımamız gerekir yoksa, kolay bir yolu varmıdır?

Gönderildi : 27/08/2013 15:26

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba,

two-way trust yapmak ŞART. ( one-way işe yaramıyor malesef )

Kullanıcıları taşımak için bir script kullanılabilir, third part tool da olabilir.

Burada önemli olan, accountlar birebir taşınmalı ve disabled olmalı birebir taşınmasa da içinde ki lync attribute ların olması lazım aynı şekilde. 

Gönderildi : 28/08/2013 13:58

(@TecelliCelik)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Tekrar Merhaba,

Hocam şimdi two-way trust ilişkisi olan bir ikili forest yapıp var,

ben birine lync server 2013 kurdum ve bu domainde bulunan client ve user'lar ile lync client'i kullanabiliyorum, problem yok.

diğer domaindeki client ve user'lar ile bu lync server'a bağlanmam için ne yapmam gerekir yardımcı olurmusunuz?

Not: diğer domaindeki ilgili user'ları aynı isimde lync domaininde oluştursam ve disable yapsam işimi görürmü?

diğer domaindeki bir clienta lync client kurdum ama lync serverda oturum açamadı.

yardımcı olurmusun?

Gönderildi : 06/09/2013 12:47

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Merhaba,

iki domaine lync kurmuyorsunuz sadexe resource forest da lync olacak, user forest da hiçbir şey olmayack sadece aranızda two-way trust relationship olacak.

Manuel kullanıcı hesabı oluşturmanız çözmez, birebir kopyası olmalı. Burada baz alınan birkaç attribute var. Bunların yazılması gerek. Bunun için de bir script kullanabilirsiniz basit olarak.

Şuraları detaylıca bir inceleyin, daha önce bu yapıyı birkaç defa kurmuş biri olarak yine yardımcı olurum. Ancak gerçekten ihtiyacınız var mı bunu net anlamak gerek.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/gg670906(v=ocs.14).aspx

http://technet.microsoft.com/en-us/library/gg679095(v=ocs.14).aspx  

Gönderildi : 06/09/2013 13:09

(@TecelliCelik)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam yaptığım adımları paylaşayım,

iki forest two-way trust ilişki var aralarında,

bir domain'e lync server 2013 kurdum şu an online(lyncdomain diyeceğim),

diğer domaindeki(userdomain diyeceğim) bir kullanıcıyı bu domaine ad migration tool ile taşıdım,

userdomain'e üye bir clientten lync clienti çalıştırdım ve taşıdığım kullanıcı  (user@lyncdomain) ile oturum açmaya çalıştım, benden şifre istedi userdomain'deki şifreyi girdim oturum açamadı aşağıdaki hatayı döndü;

Hata :
Lync Oturumu açılamıyor
Oturumunuz açılmadı. sorun oturum açma adresiniz veya kimlik bilgileriniz olabilir, bu nedenle bunları tekrar girin. İşe yaramıyorsa, destek ekibinize başvurun.

Gönderildi : 06/09/2013 17:47

(@TecelliCelik)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Yardımlarınızı bekliyorum.

Gönderildi : 09/09/2013 15:38

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Merhaba,

Migration tool ile taşıma olmaz. Ben size taşınacak demedim, aynı attribute lara sahip yeni bir disabled kullanıcı olması gerekiyor. Siz Lync hesabını bu kullanıcıya açmış oluyorsunuz.

Bu iş çok basit bir değildir. Dikkatli ve detaylı incelemeniz gerekir. Ben buradan bir yere kadar yardım edebilirim. Technet de ki ilgili alanı dikkatil okuyun lütfen.

Gönderildi : 16/09/2013 17:06

Paylaş: