Forum

HPE G6 DL380 Açılmı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] HPE G6 DL380 Açılmıyor

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Reactions
348 Görüntüleme
(@alikarafazli)
Gönderiler: 87
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, hafta sonu iş merkezinde sabaha karşı elektrik kesintisi olmuş. Pazartesi işe geldiğimizde HP G6 DL 380 iki sunucumuzunda çalışmadığını fark ettik. kabloları sigortalar v.s. standart ları kontrol ettim PSU lardandır diye iki adet psu sipariş ettim. Hp DPS-460EB A 460W bunlar geldi sunucuya taktım psu kendi fanlarını açtı. fakat sunuculara bi türlü elektrik gelmedi. sunucuları söktüm temizledim kontrol ettim göz muayenesi v.s. yanan eden gözükmesede bir türlü sunucu açılmıyor. bu tip sunucuların kendini korumaya alması diye birşey varmı? şöyle yapınca açılır mı yoksa ruhlarına el fatiha mı diyelim? veya Ümraniye de yerinde hizmet verecek olan bir firma var ise benimle iletişime geçebilir mi?

Gönderildi : 15/05/2024 07:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33131
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, bence G6 bir sunucu artık açılmasın 🙂 Ne için kullandığınızı bilmiyorum ama ürün çok çok eski, muhtemel anakart da gitmiştir ama bu tabi G6 olduğu için değil, klasik elektirik sorunları en modern sunuculara dahi zarar verir. Ama üzülmeyin bence yıllarca size hizmet etmiş ve artık müsade istemiş. Yeni sunucu öncesinde mutlaka UPS kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/05/2024 09:55

(@alikarafazli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba hakan bey khk ile baskı yapmasına rağmen biz onu bırakmak istemiyoruz. 🙂 backplane board da gitmiş olaiblir. en azından aktarım için çalışması lazım

Gönderildi : 15/05/2024 10:42

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33131
Illustrious Member Yönetici

O zaman bayağı aranızda bir aşk var, ben aranıza girmeyeyim. Şaka bir yana zaten yeni bir sunucu için bütçe yok ve bu sunucu çalıştığı sürece iş görüyor ise tamir etmek en doğrusu. Muhtemel söylediğiniz gibi bozulan başka parçalarda var bu nedenle bir uzmana gösterip ilerlemekte fayda var. Ancak bir daha olmaması için yine UPS önerimi yeniliyorum. Çok geçmiş olsun.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/05/2024 10:53

(@alikarafazli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

teşekkür ederim.

Gönderildi : 15/05/2024 11:04

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1643
Noble Member

Geçmiş olsun. En azından Carepack satın alsaydınız. HPE olmasa da 3.party hizmet veren firmalar var. Özelden yazdım. Sorun bakalım yardımcı oluyorlar mı? PSU'lar boşa gitmesin bari 😉

Gönderildi : 15/05/2024 14:06

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4436
Co-Helper

Artık fiziksel endurance ömrünü tamamladığı için bir sebep gerekiyormuş onu da bulmuş.:) 1-2 yıl önce bir G6'ı yedek NAS olarak kullanırız diye yapılandırmaya giriştim herşey neredeyse bitti kabine koymadan hemen önce bir enerji kesintisiyle anakart kaynaklı bozuldu kaldı.:) MB çalışmadan backplane çalışmaz. Görmüştüm sanırım onun mb'i 2. el bulursunuz ama bence değmez çok gereksiz paralar istiyorlar. Raid ctrl ve diskleri başka sunucuya nasıl taşıyacaksınız onu araştırın en iyisi.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/05/2024 14:13

(@eroldursun)
Gönderiler: 2187
Famed Member

Merhaba ;

2 sene önce HP ML 350  g6 sunucumu raid pili değişimi kapadım sonra açılmadı.  carepack vardı hatta son iki günü idi o HP arızalı backplane ünitesini 1 ay sonra ulaştırabildi. Çok eski sunucular için carepack te iyi rakam veriyor ki yeni sunucu al diye artık 🙂

Netten geridönüşüm firması buldum kuçakladım sunucuyu gittim aynı model sunucudaki power backplane aldım taktım sunucu çalıştı.

Gönderildi : 15/05/2024 14:24

(@alikarafazli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz merhaba HP DL 380 G7 raid kartları aynı G6 tan çıkarttım G7 ye taktım direk çalışır diyen de oldu fakat çallışmadı sistemi açamadım.? aktarımı nasıl yapabilirim?

Gönderildi : 15/05/2024 15:28

(@eroldursun)
Gönderiler: 2187
Famed Member

Bu konuda uzman desteği alın verileri kaydedebilirsiniz.

Gönderildi : 15/05/2024 15:36

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4436
Co-Helper

Bence de bir bilene götürün yapsın konuya bu kadar uzakken risk almayın, herşey duruma göre uygulanır. Raid ctrl'ın ne olduğu önemli.
Std bilgi ile evet raid ctrl ve sırasıyla diskleri aktardığınızda array görünür. OS açılmaz ama datalara ulaşabilirsiniz. Dediğimiz gibi her vaka duruma göre uygulanır forumdan olmaz en ufak birşeyi atladığınızda bütün datalara veda edebilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/05/2024 17:35

Paylaş: