Haberler

VMware, Kişisel Kullanım İçin Workstation Pro ve Fusion Pro’yu Ücretsiz Hale Getiriyor!

VMware, Workstation Pro ve Fusion Pro’yu kişisel kullanım için ücretsiz hale getirerek ev kullanıcıları ve öğrencilerin kendi sanallaştırılmış test laboratuvarlarını kurmalarına ve başka bir işletim sistemini ücretsiz veya çok az maliyetle denemelerine olanak tanıyacak.

Broadcom’un Kasım ayında VMware’i 61 milyar dolar karşılığında satın almış ve şirketin End-User Computing (EUC) Bölümünün elden çıkarılması, sürekli lisanslamanın sonu ve ücretsiz vSphere Hypervisor (ESXi) teklifinin sona erdirilmesi gibi bazı sarsıcı olaylar yaşanmıştı. Ancak, bu kez biraz iyi bir haber verdi ve VMware Workstation Pro ve Fusion Pro’nun kişisel kullanım için artık ücretsiz olduğunu duyurdu.

Yapılan açıklamada, “Kullanıcılar, kullanım durumlarına bağlı olarak ticari bir aboneliğin gerekli olup olmadığına karar verecekler.”

Bunun anlamı, Mac, Windows veya Linux bilgisayarlarında sanal bir laboratuvar isteyen her gün kullanıcılarının sadece kaydolarak ve destek.broadcom.com adresindeki yeni indirme portalından yazılımı indirerek ücretsiz olarak yapabilecekleri anlamına geliyor.

VMware hesabı oluşturduktan ve Workstation Pro veya Fusion’ı kurduktan sonra, ürünü kişisel kullanım veya ticari bir ortamda kullanıp kullanmadığınızı soran bir ekranla karşılaşacaksınız.

Bir işletmede kullanıyorsanız satın alınmış bir lisans anahtarı girmeniz gerekiyor. Ancak kişisel kullanıcılar için, bu seçeneği seçebilir ve tüm standart özellikleriyle sınırlamalar olmadan kurulum yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Oracle yıllardır böyle yapıyordu zaten Virtualbox ve Oracle DB en baştan beri ücretsiz. Sadece ticari kullanıyorsan lisans ödemek zorundasın ve kanuni yaptırımları var. Vmware sonunda doğru yolu buldu. Workstation ın ücretli olması zaten saçmaydı. Darısı Esx ve Vcenter ın başına 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu