Forum

Lync 2013 kullanıcı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Lync 2013 kullanıcısı olarak başka bir foresttan kullanıcı ekleme

9 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
447 Görüntüleme
(@TecelliCelik)
Gönderiler: 64
Estimable Member
Konu başlatıcı

Yeni bir soru,

işyerindeki yapıda iki adet forest var ve bütün kullanıcılar tek bir user ile iki taraftada oturum açabiliyorlar.

ama lync server'da user ekleme çalıştığımda kendi bulunduğu domain üzerindeki user'ları görebiliyor. diğer domaindeki userları nasıl lync'e ekleyebilirim?

Gönderildi : 22/08/2013 17:19

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba,

resoruce forest / user forest yapısı kullanılması lazım bunun için. Yapı da exchange var ise aynı durum geçerlidir. User forest üzerinden account'lar disabled olarak oluşturulucak veya kopyalanacak. Tabi ki de lync ve exchange attribute leri ile.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/gg670906(v=ocs.14).aspx  

Gönderildi : 22/08/2013 17:31

(@TecelliCelik)
Estimable Member
Konu başlatıcı

hocam makaleyi inceledim ama pratikte nasıl yaparım bunu?

anladığım kadarı ile 2 tane domainim zaten var, yeni bir domain kurup kullanıcıları disable olarak orayamı taşıyacağım.

eğer böyle yaparsam  topolojide fqdn ne olacak?

Gönderildi : 26/08/2013 19:34

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Çok pardon, cevabı yeni gördüm 🙂

Tek bir domain varsa neden başka bir forest dan kullanıcı taşıyasın ki? Buna ihtiyacın olmamalı? Bu yapı hosted bir lync hizmeti vermeniz durumunda kullanılacaktır.

Misal, müşterinizin bir domain i var zaten burası user forest oluyor. Lync sistemini kendi domainlerine kurmak istemiyorlar ya da başka bir veri merkezinde farklı bir domain de barındırmak istediğinde de lync in bulunduğu forest, resource forest oluyor. 

Gönderildi : 28/08/2013 17:22

(@TecelliCelik)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hocam,

Şimdi olayı daha iyi anladığımı düşünüyorum.

iki sorum daha olacak;

1- resource forestta oluşturulan disable userların şifreleri önemlimi? yani user foresttan userları taşırken bildiğim kadarı ile şifreler taşınamıyor, aynı zamanda user foresttaki bir user şifresini değiştirdiğinde resource forest ile şifre aynı olmayacak, lync clientten user oturum açarken authentice hata vermezmi?

2- tek forestta farklı domain kursam bunlar gibi client user problemleri olurmu? yani mevcut bir forest ve çalışan bir domain yapısı var, onunla aynı forestta farklı domain kursam ve o domainde lync server kurulu yapsam bu problemleri yaşarmıyım?

Gönderildi : 03/09/2013 12:53

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Merhaba,

1. Evet şifre taşınmıyor zaten şifreye ihtiyacın yok resource forest'da. Şifre yönetimi tamamen user forest ta yani bizi ilgilendirmiyor.

2.  Hayır yaşamazsın bu tamamen farklı forest yapılarında geçerli.

Gönderildi : 03/09/2013 13:10

(@TecelliCelik)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam bir sorum daha olacak,

lync'i diğer foresttaki domaine extend etsem, sanırım kullanıcıları ortak kullanabilrim, bu genişletme işlemini lync'i kurarken mi? yapmam gerekiyor yoksa sonradan extend edebilirmiyim?

diğer bir soru;

bu extend işleminde extend edilen domain üzerinde ne gibi değişiklikler olur? (lync'in kurulu olduğu domain üzerindeki gibi kullanıcı ve sequrity grupları oluşturmaktan başka ciddi değişiklikler yapıyormu?

bilgi verirseniz sevinirim,

şimdiden teşekkür ederim. 

Gönderildi : 05/09/2013 14:23

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Merhaba,

Lync i diğer forest a extend etmekten kastın eğer lync i user forest a kurmak ise evet lync kurulum esnasında kendisi extend işlemini bitirecek.

Yok eğer aynı şekilde user forest / resource forest yapıısı kullanılacaksa ve lync user forest a kurulacağından müşteri domaininde herhangi bir değişiklik / yükseltme / müdehale de bulunulmamış oluyor.

Gönderildi : 05/09/2013 18:08

(@TecelliCelik)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam desteğin için teşekkürler,

migration tool'ile userları taşıyıp işi hallettim.

belki okuyan olur diye çözümü kısaca tekrardan yazayım.

1- forestlar arası two-way trust olacak

2- Diğer foresttaki userları migration tool ile resource forest'e disable olarak attım.

3- Her user için user foresttaki objelerin sid'sini kopyalayıp, resource foresttaki ilgili objenin msRTCSIP-OrginatorSid yapıştırdım

olay bitmiştir.

Detaylı Bilgi için Buğra Hocam'ın paylaştığı yukarıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

Gönderildi : 23/09/2013 19:31

Paylaş: