Haberler

Brezilya, iPhone 12 Kutusunda Şarj Cihazı Bulunmadığı İçin Apple’a 2 Milyon Dolar Ceza Verdi

Brezilya, iPhone 12 Kutusunda Şarj Cihazı Bulunmadığı İçin Apple’a 2 Milyon Dolar Ceza Verdi. Apple, geçen Ekim ayında iPhone kutularına şarj cihazlarını eklemeyi bırakacağını duyurmuştu.

9to5 Mac’e göre, Brezilya ‘nın São Paulo eyaletindeki tüketici koruma kurumu, Apple’a şarj cihazlarını iPhone 12 kutularına dahil etmemesi nedeniyle 2 milyon dolar para cezası verdi. Procon-SP, Apple’ın “yanıltıcı reklamcılık yaptığını, bir cihazı haksız şartlarda şarj cihazı olmadan sattmak” ile suçlandığını açıkladı.

Apple, ekim ayında iPhone 12’nin çevre kaygılarını gerekçe göstererek kutularında şarj cihazına ve kulaklığa artık yer vermeyeceğini duyurmuştu. Apple, iPhone 12 ve diğer yeni modellere yalnızca bir USB-C – Lightning kablosu dahil ederek, telefonların kutularının boyutunu küçültmenin yanı sıra sattığı her iPhone için hammaddeleri azaltabileceğini söyledi. Söz konusu kararı eleştirenler, değişikliğin Apple’ın nakliye maliyetlerini düşürmesine izin vermekle daha çok ilgisi olduğunu öne sürdüler. Bunun yanında çevre uzmanları da, değişikliğin çevre üzerindeki etkisinin muhtemelen minimum düzeyde olacağını söyledi.

Sadece 2021’in ilk yarısında 111 milyar dolarlık gelire sahip olan Apple için bu ceza çok da önemli görünmüyor

Procon, Apple’a şirketin iPhone 12’nin fiyatını düşürüp düşürmeyeceğini sorduğunu, çünkü şarj cihazı dahil edilmediğini söyledi ve şirket yetkililerinden bir yanıt alamadı. Ajans, ayrıca şirketi güncellemelerin ardından iPhone’larında “bazı işlevlerle ilgili sorunlar” yaşayan müşterilere yardım edememekle de suçladı. Ajansın bir sözcüsü, Apple’ın “bu yasalara ve bu kurumlara saygı duyması gerektiğini” söyledi.

Para cezası, 2021’in ilk çeyreğinde 111,4 milyar dolarlık gelire sahip olan Apple için çok da rahatsız edici görünmüyor (bu rakam, iPhone 12 modellerinin 2020 tatil satışlarını da içeriyor).

Söz konusu ceza hakkında medya kuruluşları teknoloji devinden konu hakkında bir yorum talep etti. Ancak, Apple yetkileri söz konusu ceza konusunda gelen yorum taleplerine ise henüz karşılık vermiş değil.

Kaynak: theverge.com

Diğer Haberler

Rus Saldırgan Tarafından Tesla’yı Hedef Alan Fidye Yazılım Planı Engellendi
SolarWinds Saldırısından Etkilenenler İçin Saldırı Sonrası Tespit Aracı Duyuruldu
Twitter, “Tweet’i Geri Alma” Özelliğini Test Ettiğini Onayladı
F5 Kritik Güncelleme Uyarısı Yaptı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.