Haberler

Chrome Ses ve Videolara Gerçek Zamanlı Altyazı Girebilecek

Google Chrome tarayıcısı gerçek zamanlı alt yazı oluşturabilme yeteneğine kavuştu. Bu özellik ile kullanıcılar neredeyse her hangi bir video ya da ses içeriğinde alt yazı görüntüleyebilecek. İçeriğin internet üzerinde ya da sabit disk üzerinde olması farketmeyecek.

Canlı Altyazı teknik olarak bir ulaşabilirlik özelliği. Duyma sıkıntısı çeken kullanıcılar için oldukça uygun. Tabii aynı zamanda videolarda söylenenleri okumayı tercih edenler için de ideal.

Canlı altyazı özelliği Google’ın Pixel telefonları ve Samsung Galaxy S20 gibi cihazlardan geçtiğimiz yıldan beri kullanıma açıktı.

Google’a göre gerçek zamanlı altyazılar sosyal medya ve video siteleri, podcast’lar ve radyo içerikleri için kullanılabilecek. Ama aynı zamanda sabit diskte kayıtlı lokal ses ve video dosyaları için de çalışıyor olacak. Yani Canlı Altyazı internet bağlantısı olmadan da çalışabiliyor. Sadece dosyaları Chrome üzerinde oynatmanız gerekiyor.

Canlı Altyazı özelliğini açmak için, ayarlara girip, gelişmişe tıklamanız gerekiyor . Özellik gelişmiş menüsü altındaki ulaşabilirlik (accessibility) panelinden aktive edilebiliyor.

Açıldığında Chrome küçük bir ses tanıma dosyası indiriyor. Konuşma metni içeren bir video ya da ses oynatıldığında, ekranın altında tıpkı birisi konuşmanın hızında yazıyormuşcasına alt yazı metni beliriyor.

Özellik oldukça etkileyici ve kullanışlı. Chrome’un canlı altyazı metni Youtube’un kapalı alt yazı opsiyonuyla benzer serilikte ilerliyor. Bazı çok izlenen videolarda ise Youtube’un kapalı altyazıları ses gelmeden önce ekranda belirebiliyor.

Yakın zamanda Zoom da ücretsiz hesaplar için canlı altyazı servisi sunmaya başlamıştı. Fakat bu özellik tüm kullanıcılar için henüz açık değil. Ayrıca özelliğin kullanıcılar tarafından bizzat talep edilmesi gerekiyor. Herkese açık olacağı vakte kadar Chrome’un gerçek zamanlı alt yazı girme özelliği iş görecektir.

Google aynı zamanda alt yazıların cihaz içinde oluşturulduğuna vurgu yapıyor. Böylece kişisel ses ve videolarınız Google’un bulut ortamında işlenmediği için güvende oluyor.

Canlı Altyazılar Chrome 89’dan itibaren kullanılabilir olacak. Windows, Mac ve Linux üzerinde çalışabilecek. ChromeOS’e de gelecek olan özelliğin iOS platformundaki Chrome’a ne zaman geleceği henüz belli değil.

Kaynak: zdnet.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.