Haberler

BAE, “Yağmur Yağdıran” İnsansız Hava Araçlarını Test Edecek

Bulutlara doğru uçan ve onları yağmur üretmeye “kandırmak” için elektrik şoku veren insansız hava araçları Birleşik Arap Emirlikleri’nde test ediliyor.

BAE hali hazırda bulut tohumlama teknolojisini kullanmakta. Ayrıca, ülkedeki yetkililer yağışların oranını arttırmak adına bu zamana kadar bir çok deneme yaptı.

Buna rağmen ülkede yılda sadece 100 mm olan yağış oranı ülkeye yetmiyor. Yetkililer de ülkenin ihtiyaçlarını gidermek adına daha fazla yağış üretmek istiyor.

Ayrıca BAE Hükümet’i, 2017’den bu yana dokuz farklı yağış iyileştirme projesi için yaklaşık 15 milyon dolar tutarında kaynak sağladı.

Reading Üniversitesi’ndeki bilim adamları da bu projelerden birinin başında.

Proje üzerinde çalışan Prof. Maarten Ambaum, projenin bulut damlacıkları üzerindeki elektrik yükü dengesini değiştirmeyi hedeflediğini açıkladı.

BAE drone yağmur test

Projenin birkaç hafta içinde Dubai yakınlarında test edilmesi planlanmakta.

Amaç söz konusu sistemi daha büyük taşıma kapasitesine sahip daha büyük hava araçları ile uygulayarak ülkedeki yağışı arttırmak

Bunun yanında Maarten, BBC’ye verdiği demeçte, “BAE’de su oranı sert bir şekilde düşüyor ve bu projelerin amacı yağışlara yardımcı olmaya çalışmaktır” dedi.

Yine de ülkede “bol miktarda bulut var”, bu yüzden planın, içlerindeki su damlacıklarının statik elektrikle karşılaştığında “kuru saçların tarağa değmesi gibi” birleşip birbirine yapışmaya yöneltmek olduğunu söyledi.

“Damlalar birleşip yeterince büyük olduğunda, yağmur olarak yeryüzüne düşecekler.”

BAE ‘nin yağmur artırma bilim araştırma programının direktörü Alya Al-Mazroui, Arab News‘e proje ile ilgili bir açıklama yaptı. “Bir dizi elektrik yükü emisyonu aracı ve özelleştirilmiş sensörlerle donatılmış olan bu insansız hava araçları, alçak irtifalarda uçacak ve havada yağmur olarak yağması istenen moleküllere bir elektrik yükü gönderecek.”

Çalışma gelecekte, daha yüksek yük taşıma kapasitesine sahip, daha büyük hava araçlarının devreye alınması amacıyla finanse ediliyor. Bu çalışmaları ile birlikte yetkililer ülkenin su ihtiyacını karşılamayı umut ediyor.

Kaynak: bbc.com

Diğer Haberler

Çip Kıtlığı: Samsung ‘Ciddi Dengesizlik’ Konusunda Uyardı
Horizon Zero Dawn Playstation İçin Ücretsiz Oluyor
Windows 10: Microsoft, Geliştirici Araç Setine Büyük Bir Güncelleme Yaptı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.