Haberler

Acer Saldırı Büyüklüğü 50 Milyon Dolar

Geçtiğimiz günlerde haberini paylaştığımız Acer Bilişim’in Kişisel Verileri Koruma Kurumu kamuoyu duyurusu yankıları globalde de devam ediyor. Takip ettiyseniz malesef üçüncü büyük Tayvan merkezli bilgisayar üretici Acer, EMEA Bölgesindeki (Avrupa, Ortadoğu, Afrika– Türkiye de dahil) yerel sunucularına geçtiğimiz günlerde büyük yakın uyandıran Microsoft Exchange güvenlik açığından yararlanmış olabileceği söyleniyor.

Geçen yıl yaklaşık 3 milyar dolar kar bildiren en büyük bilgisayar üreticileri arasında bulunan şirket bu saldırı sonrası, hem prestij anlamında hemde maddi anlamda zorluk çekeceği görülüyor. Saldırıda belirtilen bölge çalışanların yarısı etkilendiği gösyleniyor. Ve firmadan yaklaşık 50 Milyon dolar fidye talep ediliyor. Bu tutar fidye saldırıları arasında en büyükleri diyebiliriz.

Yabancı kaynakların bildirimine göre, Acer’in etkilendiği bu saldırının arkasında daha önce 6 Milyon dolarlık fidye saldırısı yapana grup olduğu söyleniyor. Her ne kadar Acer, olayın fidye saldırısı olmadığını söylese de grubun Acer ile %20 indirime gittiğine dair söylentilerde mevcut.

Büyük ses getiren Microsoft Exchange açığı, bilgisayar saldırganlarınında dikkatini çekti. Geçtiğimiz hafta Microsoft, acil olaran dört Exchange güvenlik açığı için yama yayınladı. Bilgi işlem yöneticilerinin acil olarak yaptığı güncelleme sancılı geçse de yaşanan bu olay ile güvenlik zaafiyetinin önemini göstermiş oluyor.

Kaynak

OKUMAYA DEVAM EDİN

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu