Haberler

ABD, Drone Üreticisi DJI’a Karşı Yaptırım Kararı Aldı

ABD, Çinli drone üreticisi DJI’ın da aralarında bulunduğu sekiz Çinli şirkete karşı almış olduğu kısıtlama kararlarına yenilerini ekledi.

Hazine Bakanlığı Perşembe günü almış olduğu kararla, ABD vatandaşlarının söz konusu şirketlerin hisselerini alıp satmalarını yasaklayarak şirketleri yatırım yasaklıları listesine koydu.

DJI’ın drone teknolojisinin Çin’deki Uygur Müslümanlarını gözetlemek için kullanıldığı iddia ediliyordu.

Bununla birlikte, DJI halka açık bir şirket olmadığı için yasak büyük ölçüde sembolik bir anlam taşıyor.

ABD’deki tüketiciler, DJI drone’larını satın almaya ve kullanmaya devam edebilir, bu konu ile ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmuyor.

2020’de Ticaret Bakanlığı, ABD şirketlerinin Savunma Bakanlığı tarafından ulusal güvenlik tehdidi olarak değerlendirilen DJI’a ürün ihraç etmelerini yasaklamıştı.

Reuters haber ajansına göre, New York City’deki polis departmanı da dahil olmak üzere 900’den fazla ABD kamu güvenliği kurumu DJI ürünlerini kullanıyor.

Bunların yanında Ulusal Park Servisi de, Kaliforniya’daki orman yangınlarıyla mücadeleye yardımcı olmak için DJI dronlarını kullanmıştı.

Drone Industry Insights’a göre, şirket geçen yıl ABD’deki tüketici drone’ları piyasasında yaklaşık olarak %80 oranında bir pazar payına sahipti.

DJI’a ek olara Telekom devi Huawei de, Trump yönetimi döneminde alınan bir kararla birlikte ABD şirketlerinin Çinli şirketle iş yapmasını engelleyen ABD ticaret yasaklıları listesinde kalmaya devam ediyor.

Reuters, Biden yönetiminin Çin’in en büyük çip üreticisi Semiconductor Manufacturing International Corporation’a da daha fazla yaptırım uygulamayı düşündüğünü bildirdi.

Kaynak: bbc.com

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Lenovo Laptop Modelleri, Hackerlara Admin Yetkileri Sağlayan Bir Bug İçeriyor
Microsoft, Windows Terminal’i Windows 11 İçin Varsayılan Konsol Yapacak
Conti Fidye Çetesi, VMware vCenter Alt Yapısını Hacklemek İçin Log4j Zafiyetini Kullanıyor
Paris’in En Büyük Taksi Firması, Ölümlü Kaza Sonrası Tesla Kullanımını Askıya Aldı

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu