Haberler

Paris’in En Büyük Taksi Firması, Ölümlü Kaza Sonrası Tesla Kullanımını Askıya Aldı

Paris’te hizmet veren en büyük taksi firması olan G7, hafta sonu gerçekleşen ölümlü bir kazaya karıştıktan sonra filosundaki Tesla Model 3 araçlarının kullanımını askıya aldı.

Paris’in en büyük taksi firmasında çalışmakta olan ve Tesla Model 3 kullanan bir sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu 1 kişi hayatını kaybetti, 20 kişi de yaralandı.

Tesla, otomatik direksiyon yönlendirmesi gibi otonom sürüş özelliklerine sahip olan otomobille ilgili herhangi bir teknik sorunu reddetti.

Paris'in En Büyük Taksi Firması, Ölümlü Kaza Sonrası Tesla Kullanımını Askıya Aldı
Kaza anı görüntüleri

Paris savcıları adam öldürme ve kasıtsız yaralama suçlamalarıyla birlikte yaşanan olayla ilgili soruşturma başlattı.

Fransa Ulaştırma Bakanı Jean-Baptiste Djebbari de Çarşamba günü yapmış olduğu açıklamada, yaşanan kazanın teknik bir arıza sonucu gerçekleştiğinin bu aşamada söylenemeyeceğini belirtti.

Tesla Europe’un CEO’su, Salı gecesi yapmış oldukları görüşmede Ulaştırma Bakanına söz konusu model ile ilgili herhangi bir güvenlik uyarısı bulunmadığını belirtti.

Edinilen bilgilere göre otomobil, izin gününde ailesini bir restorana götürmekte olan taksi sürücüsü tarafından kullanmaktaydı.

Fransız basınının olayla ilgili yapmış olduğu haberde, aracın iki yayaya, bir trafik ışığına ve bir minibüse çarptığı belirtildi.

Tesla’nın sürüşe yardımcı olan özellikleri, araçlarının otomatik olarak yönlendirilmesine, hızlanmasına ve fren yapmasına olanak tanıyor.

Ancak teknoloji arabayı otomatik olarak sürmediği ve sürücülerin her zaman kontrol ve dikkati sürdürmeleri gerektiği için firma yanıltıcı olmakla suçlanıyor.

Tesla, bu özelliği bir “Otomatik Pilot” olarak pazarladı ve şu anda bazı kullanıcılara beta sürümünde sunulan “tam otonom sürüş” sözünü de verdi.

Kullanıcılar söz konusu teknolojiyi, araçla seyir halindeyken telefon kullanmak ve hatta uyumak, yolcu koltuğuna geçerek sürücü koltuğunu boş bırakmak vb. örneklerde de görüldüğü üzere birçok kez kötüye kullandı.

ABD yetkilileri bu yılın başlarında, 2018’den bu yana acil durum araçlarının karıştığı 11 Tesla kazasının ardından Otopilot sistemine dair resmi bir soruşturma başlatmıştı.

Kaynak: bbc.com
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Log4j Zafiyeti Kullanılan İlk Fidye Saldırısı Gerçekleştirildi
Saldırganlar, IIS Modülünü Kullanarak Exchange Kimlik Bilgilerini Çalıyor
Microsoft Aralık Patch Tuesday: 6 Zero-day 67 Zafiyet Kapatıldı
Kendini Şarj Edebilen İlk Tam Hibrit Mazda Tanıtıldı!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu