Haberler

Conti Fidye Çetesi, VMware vCenter Alt Yapısını Hacklemek İçin Log4j Zafiyetini Kullanıyor

Conti ransomware çetesi VMware vCenter Server sistemlerine erişmek ve sanal makineleri şifrelemek için kritik Log4Shell istismarını kullanıyor.

Hedef zafiyet içeren vCenter alt yapıları

 Log4Shell ve LogJam olarak da bilinen CVE-2021-44228 zafiyet için kavram kanıtı (PoC)  yayınlanmıştı. vCenter sunucuları normalde genel internete açık değildir ancak saldırganlar içeri başka cihazları hedef alıyor içeri girdikten sonra yatayda ileriyor ve zafiyet içeren vcenter alt yapılarını hedef alıyor sonrasında vm’leri şifreliyor.

Yatay hareket etmek için Log4Shell

Yapılan saldıralara karşı alınan savunma tedbirlerin çoğu internet’e açık cihazlara yönelik Log4Shell saldırılarını engellemeye odaklanırken, Conti fidye yazılımı, güvenlik açığının fazla ilgi görmeyebilecek dahili cihazları hedeflemek için kullanıyor.

Araştırmacılar, Conti fidye yazılımıkuruluşlarının hedef ağları hedef aldığı ve vCenter sunucularına erişmek için savunmasız Log4j makinelerini kullandığını doğruladı.

Kaynak: bleepingcomputer.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.