Haberler

Microsoft, Windows Terminal’i Windows 11 İçin Varsayılan Konsol Yapacak

Microsoft, önümüzdeki yıldan itibaren Windows 11’deki varsayılan terminal programını Windows Console Host yerine Windows Terminal yapmayı planlıyor.

Windows Terminal, Redmond tarafından Mayıs 2019’da Build geliştirici konferansında tanıtıldı ve iki ay sonra, Temmuz 2019’da resmi olarak kullanıma sunuldu.

Geçerli varsayılan uygulamanın aksine Windows Terminal uygulaması, tek bir pencerede birden çok konsol sekmesi desteği ve Linux için Windows Alt Sistemi (WSL) aracılığıyla yüklenen cmd kabuğu, PowerShell ve Linux dağıtım kabukları arasında seçim yapma desteğiyle birlikte geliyor.

Mayıs 2021’de ise Microsoft, Windows Insider sürümlerinde varsayılan terminal uygulaması olarak Windows Terminal’i ayarlama desteği eklemişti. Söz konusu destek daha sonra Windows 11’de de sunulmaya başlandı.

Windows Terminal Program Yöneticisi Kayla Cinnamon, “2022 yılı içerisinde Windows Terminal’i Windows 11 cihazlarda varsayılan deneyim haline getirmeyi planlıyoruz” dedi.

“Windows 11’de, Windows Terminal’i varsayılan program olarak ayarlayabilirsiniz. Bu ayar birden çok yerde bulunabilir: Windows ayarlarının Geliştirici ayarları sayfasının içinde, Başlangıç ​​sayfasındaki Windows Terminali ayarlarının içinde ve Windows Console Host’un özellik sayfasında.”

Microsoft Windows 11 default terminal
Windows 11 varsayılan terminali (Microsoft)

Microsoft, Windows Insider Programı ile yeni varsayılan terminal seçeneğini sunmaya başlayacak ve Windows Terminal tüm Windows 11 sistemlerinde varsayılan terminal uygulaması haline gelene kadar da yeni sürümler ile desteklenecek.

Windows Terminal’in geliştirme sürecini takip etmek ve dosya özelliklerini incelemek için projenin GitHub sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Cinnamon, “Tüm hataları gidermeye yardımcı olmak ve herkesin Terminal ile harika bir deneyim yaşamasını sağlamak için bunun üzerinde çalışırken geri bildiriminizi almak isteriz,” ifadeleriyle kullanıcıları Windows Terminal’i incelemeye davet etti.

Kaynak: bleepingcomputer.com

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Microsoft, Teams Çağrıları İçin Uçtan Uca Şifrelemeyi Duyurdu
Paris’in En Büyük Taksi Firması, Ölümlü Kaza Sonrası Tesla Kullanımını Askıya Aldı
Saldırganlar, IIS Modülünü Kullanarak Exchange Kimlik Bilgilerini Çalıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.