Haberler

Youtube Türkiye’ye Temsilcilik Açıyor

Google’ın video paylaşım platformu YouTube Sosyal Medya Yasası uyarınca Türkiye’de ofis açma kararı aldı.

1 Ekim’de yürürlüğe giren Sosyal Medya Yasası ile ülkemizde 1 milyondan fazla kullanıcısı olan sosyal ağ sağlayıcılarına temsilcilik atama zorunluluğu getirilmişti.

Dünya’nın en büyük video platformu olan YouTube, yasa resmileştikten hemen sonra, yasa kapsamındaki düzenlemeleri hemen karşılamıştı. Bu düzenlemeleri sağlamayan şirketler ise 10 Milyon TL ve 30 Milyon TL olarak ceza ödemişti.

VK, Temsilci Atadı

Dünyanın önde gelen sosyal ağ sağlayıcılarından Rusya merkezli Video Kontakte (VK) Türkiye temsilcisinin bilgilerini BTK’ye bildirerek, internet sitesinde yayınlamıştı.

Sosyal Ağlar İçin Süre Doldu: Sadece Rus Platform Temsilci Atadı

YouTube Blog Sayfasında Yayınladığı Açıklama İle Temsilci Atayacağını Duyurdu

Kısa bir süre önce düzenlenen 5651 sayılı kanunla (İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun) sosyal ağ platformları için getirilen yeni yükümlülüklerin son bir kaç aydır bütün yönleriyle incelendiği anlatılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

  • 2012 yılında Türkiye’de kullanıma sunulduğundan beri Youtube, yaratıcı ve güçlü bir ekonomiye katkı sağlayan on binlerce başarılı içerik üreticisine ev sahipliği yapıyor. Bunların arasında platform sayesinde küresel bir izleyici kitlesine ulaşan girişimciler, gazeteciler, eğlence içeriği üreticileri, öğretmenler ve birçok farklı insan bulunuyor.
  • Youtube Türk kullanıcılar için bilgi kaynağı, yaratıcılık, merak ve öğrenme merkezi haline geldi. Youtube olarak platformumuzun oynadığı önemli rolü anlıyoruz ve bu ekosistemi korumak ve beslemek için kararlar almaya devam ediyoruz.
  • Geçtiğimiz birkaç ay boyunca, Türkiye’nin yeni çıkan ve içerik kaldırma isteklerine cevap verebilecek ve 6 aylık şeffaflık raporları yayımlayabilecek bir yerel temsilcik açılmasını öngören, 5651 numaralı İnternet Kanunu’nu dikkatli bir şekilde inceliyorduk.
  • Youtube, ifade özgürlüğü, bilgiye erişim ve şeffaflığa olan bağlılığını devam ettirirken bulunduğu ülkelerin yasalarına ve düzenlemelerine de saygı duymaktadır.
  • Böylece bir çözüm yolu bulmayı başardık ve değerlerimize sadık kalarak, kanuna uygun tüzel kişiliğe sahip bir yerel temsilcilik açma sürecini başlattık.
  • Youtube, Türkiye için hükümete yerel temas noktası sağlayan tüzel kişiliğe sahip bir bir yerel temsilcilik açacak. Atılan bu adım Youtube’un video kaldırma isteklerindeki şartları ya da şirketin istekleri nasıl değerlendirdiğini etkilemeyecek.
  • Şu an hükümetin video kaldırma isteklerini, yasal sürece uygun şekilde iletildiği takdirde gözden geçiriyoruz ve bu istekleri şeffaflık raporlarımızda açıklıyarak şeffaflık konusundaki duruşumuzu koruyoruz.

Kaynak:Sputnik

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Google, Gün İçerisinde Çöken Hizmetleri Hakkında Açıklama Yaptı

Spotify Günlük ve Haftalık Abonelik Sistemini Test Ediyor

iOS 14.3 Yayınlandı

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bakalım diğerleri ne yapacak? Gerçi youtube ile ilgili çok sorun yok zaten onun sorun çıkarmaması normal önemli olan asıl WhatsApp veya Twitter.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu