Haberler

Sosyal Ağlar İçin Süre Doldu: Sadece Rus Platform Temsilci Atadı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun sosyal ağlara verdiği temsilci belirleme süresi sona erdiğini haberimizde duyurmuştuk.

Sosyal Medya Şirketleri İçin Temsilcilik Açma Süreleri Doldu

Ancak gelen açıklamalara göre sadece Rusya merkezli VK, Türkiye temsilcisini atadı. Bir profesöre göre ise süreç, önümüzdeki 6 ay içerisinde şekillenecek.

Türkiye’de çok tartışılan Sosyal Medya Yasası, 1 Ekim itibarıyla yürürlüğe girdi. Yasa kapsamında ülke genelinde günlük kullanıcı sayısı 1 milyon ve üzerinde olan platformlara, Türkiye’de temsilci açma zorunluluğu getirildi. Hatta yasanın verdiği süre de dün itibarıyla doldu. Ancak gelen haberler pek iç açıcı değil. Çünkü edinilen bilgilere göre şu an için sadece Rusya merkezli sosyal medya platformu VK, Türkiye temsilcisini belirledi. 

SOSYAL AĞ SAĞLAYICILARA 5 AŞAMALI YAPTIRIM

Yasaya göre Türkiye’de temsilci bulundurmayan sosyal ağ sağlayıcılarına 5 aşamalı yaptırım uygulanacak. İlk aşamada 10 milyon TL, bir ay sonra 30 milyon TL idari para cezaları kesilecek. Üçüncü aşamada üç aylık reklam yasağı uygulanacak. Bu süreçte de temsilci atanmazsa sosyal ağ sağlayıcısının bant genişliği önce yüzde 50, daha sonra yüzde 90 daraltılacak. Bu durumda söz konusu ağlara erişim kısıtlanmış olacak.

SADECE RUS PLATFORM VK TÜRKİYE’DE TEMSİLCİ ATADI

Sosyal ağ sağlayıcılarına, temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüklerini yerine getirmeleri için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından verilen süre dün sona erdi. Bu süreçte sadece Rusya’nın Facebook’u olan sosyal medya platformu VKontakte’nin (VK) yasal temsilci atadığı öğrenildi. Facebook, Twitter ve YouTube gibi devler için temsilci atama süresi dolarken, kasım ayı içinde ilk idari para cezaları (10 milyon TL) verilmeye başlanacak.

ÖNÜMÜZDEKİ 6 AY BELİRLEYİCİ OLACAK: GELMEYEBİLİRLER

Prof. Dr. Yaman Akdeniz sürece dair şunları söyledi:
“Sosyal ağ sağlayıcıları için temsilcilik açma süresi doldu. Rus sosyal medya platformu VK – VKontakte Türkiye’de yasal temsilci atamış. Şimdilik başka temsilci atayan da yok. Facebook’un temsilci atamayacağını daha önce açıklamıştım. Henüz resmi kanallardan Twitter ve Google/YouTube açıklama yapmadı. Benzer şekilde TikTok ve Linkedin gibi platformların da ne yapacağı netleşmedi. Facebook bugün itibarı ile gelmeyecek olabilir, Twitter suskun kalabilir. Tüm bunlar önümüzdeki 6 aylık süreçte netleşecek. O arada da tabii ki önemli bazı gelişmeler olabilir. CHP’in Anayasa Mahkemesi’ne bu yasanın iptali için başvurduğunu unutmamak gerekir. Kaldı ki, dünya devleri bu yasaya uymazlar ise o zaman hükümet de geri adım atmak zorunda kalabilir.”

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu