Haberler

Sosyal Medya Şirketleri İçin Temsilcilik Açma Süreleri Doldu

Geçtiğimiz aylarda yürürlüğe giren sosyal medya yasası kapsamında sosyal servis sağlayıcılarına temsilcilik açmaları için tanınan süre bugün itibari ile sona eriyor. Bu tarihten sonra hâlâ yükümlülüklerini yerine getirmeyen şirketlere çeşitli cezalar uygulanacak.

Henüz temsilcilik için başvuru yaptığı komuoyu ile paylaşılan bir soyal medya platformu olmadı.

Görsel: Pixabay üzerinden alıntıdır.

Kulislerde dolaşan dedikodulara göre sosyal ağ sağlayıcıları, Türkiye’de temsilcilik açmak için 3 Kasım’da yapılacak ABD seçimlerinin ve CHP tarafından Anayasa Mahkemesine yapılan yasaya ilişkin itiraz başvurusunun sonucunu beklemek istiyor.

Temsilik Başvurusu Yapmayan Şirketlere Ne Olacak?

Temsilci belirlemeyen ve bildirmeyen sosyal ağ sağlayıcılarına ilk etapta 10 milyon lira idari para cezası uygulanacak. Bu cezanın tebliğinden itibaren 30 gün içinde de yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde bu defa 30 milyon lira idari para cezası kesilecek.

İkinci kez verilen idari para cezasının tebliğinden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülük de yerine getirilmezse Türkiye’de mukim vergi mükellefi olan gerçek ve tüzel kişilerin ilgili sosyal ağ sağlayıcısına yeni reklam vermesi yasaklanacak.

Reklam yasağı kararının verildiği tarihten itibaren 3 ay içinde gerekli yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde BTK Başkanı, sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 50 daraltılması için sulh ceza hakimliğine başvurabilecek.

Başvurunun kabulüne ilişkin hakim kararının uygulanmasından itibaren 30 gün içinde söz konusu yükümlülüğün yerine getirilmemesi durumunda BTK Başkanı, sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 90’a kadar daraltılması için sulh ceza hakimliğine müracaat edebilecek.

Sosyal ağ sağlayıcıları, yaklaşık 5 ay sonra dahi Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul ederlerse kendilerine o güne kadar kesilen cezaların yüzde 75’i affedilecek.

Türkiye’de hizmet veren sosyal ağ sağlayıcıları, düzenlemeyle getirilen yükümlülükleri konusunda daha önce bilgilendirilmişti. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan başkanlığında BTK’da video konferans yöntemiyle yapılan bilgilendirme toplantısına FacebookYouTubeInstagramTwitterLinkedInTikTokDailymotionPeriscope ve VK temsilcileri katılmış; kanunun içeriği, işleyişinin nasıl olacağı, usul ve esaslarla ilgili ayrıntılı bilgi sosyal ağ sağlayıcılarına verilmişti.

Kaynak

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Microsoft, Windows 10 Güncellemesi Yayınladı

Intel’in Iris Xe Max Grafik Kartlı İlk Laptopları Duyuruldu

Zoom Aramaları İçin Canlı Alt Yazı Özelliği Yayınlandı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu