Haberler

Arçelik, Japon Teknoloji Devi Hitachi’yi 300 Milyon Dolara Satın Aldı

Arçelik, Hitachi’nin beyaz eşya operasyonlarını resmen satın aldığını duyurdu. Kamuyu Aydınlatma Platformu‘na(KAP) yapılan açıklamada, satış bedelinin 300 milyon dolar olduğu ifade edildi.

Geçtiğimiz günlerde Tüketici elektroniği üretimi konusunda lider olan Arçelik, KAP üzerinden bir açıklama yayınlamıştı. Yaptığı bu açıklama da Arçelik A.Ş. Hitachi Ltd.’nin Japonya haricindeki uluslararası beyaz eşya işinin %60 hissesini 300 milyon dolar karşılığında satın almasına yönelik görüşmeler yaptığını ve sürecin ilerlediğini bildirmişti.

Arçelik A.Ş, bugün tarihli yapmış olduğu KAP bildirisi ile Japon Teknoloji Devi HITACHI’nin beyaz eşya operasyonlarının %60 hissesini 300 Milyon Dolar karşılığında satın aldığını duyurdu. Yapılan ödemeyle birlikte Hitachi‘nin uluslararası beyaz eşya operasyonlarının yüzde 60 gibi büyük bir bölümü, Arçelik yönetimine geçmiş oldu. Konuyla ilgili açıklamalarda, satış işleminin 1 Nisan 2021’e kadar tamamlanacağı ifade edildi. 

ŞİRKET HOLLANDA’DA KURULACAK

Arçelik, bu satış işleminin ardından Hitachi’ye ait 2 üretim tesisini bünyesine katmış oldu. Hitachi’nin Uzak Doğu’daki 10 satış şirketi de bu işlemlerin ardından Arçelik bünyesine dahil oldu.

Hitachi, Ltd. Kıdemli Başkan Yardımcısı Keiji Kojima: “Arçelik ortaklığında kurulacak yeni şirket global satış ağımızı genişletecek” ifadelerini kullandı. “Dayanıklı tüketim sektörünün önemli global oyuncularından biri olan Arçelik ile Japonya dışında faaliyet gösterecek bir şirket kurma konusunda anlaşmaya vardığımız için heyecanlıyız” ifadelerini kullandı.

Satış belgeleri arasında yer alan Marka Lisans Sözleşmesi’ne göre Arçelik, Hitachi ismini Japonya dışındaki ülkelerde kullanmak için, şirkete lisans ödemesi yapacak.

Anlaşma kapsamında, Hitachi GLS, Hollanda’da yeni bir şirket kuracak ve 12 şirketi ve bu şirketlerin altındaki ev aletleri iş kolunun tüm varlıklarını yeni kuracağı şirkete devredecek; Arçelik de bu şirketin hisselerinin %60’ını satın alacak.

İşlem, Hitachi GLS’nin Tayland ve Çin’de üretim tesisleri bulunan iki iştirakini ve bölgedeki 10 satış şirketini (Tayland, Çin, Hong Kong, Tayvan, Singapur, Malezya, Endonezya, Orta Doğu, Vietnam ve Myanmar) içeriyor. Söz konusu şirketler ağırlıklı olarak buzdolabı, çamaşır makinesi, elektrikli süpürge, pirinç pişirici, su pompası ve klima satmaktadır. Tayland ve Çin’deki üretim şirketlerinin buzdolabı ve çamaşır makinesi üretim kapasitesi yıllık toplam 3 milyon adettir.” ifadelerine yer verdi.

Hitachi Ev Aletleri İş Kolunun Cirosu 1 Milyar Dolar

Devralınacak Hitachi ev aletleri iş kolunun 31 Mart 2020 tarihinde sonra eren mali dönemindeki net cirosu yaklaşık 1 milyar ABD Doları, FAVÖK’ü ise yaklaşık 70 milyon ABD Doları seviyesinde bulunuyor.

Şirketlerin 3.800’e yakın çalışanı bulunurken, devir sonrası ürün gamının kurutucular, bulaşık makineleri, ocak, davlumbaz, fırın ve diğer küçük ev aletleri ile genişletilmesi öngörülüyor. 

Satın alma işleminin düzenleyici otoritelerinin onaylarının alınmasının ardından 1 Nisan 2021’e kadar tamamlanması planlanıyor.

Kaynak:NTV

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Xiaomi Yeni Kitap Okuyucu: Mi Ebook Reader Pro Tanıtıldı

EA, Dirt Rally’nin Yapımcısı Codemasters’ı 1.2 Milyar Dolara Satın Alıyor

İBB’den HES Eşleşmesi Olmayan İstanbulkartlar İçin Uyarı: Son Tarih 15 Ocak 2021

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Arçelik yönetimini tebrik etmek lazım. Ülkemize değer katan nadir kuruluşlardan olan Arçelik’e hayırlı olmasını dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu