Anasayfa » Sosyal Medya Yasası Resmî Gazete’de Yayımlandı

Makaleyi Paylaş

Haberler

Sosyal Medya Yasası Resmî Gazete’de Yayımlandı

Günlerdir çok konuşulan sosyal medya yasası 29.07.2020 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek bugün yayımlanan Resmî Gazete ile yürürlüğe girmiş oldu.

Yayımlanan kanunda artık Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, Tiktok gibi yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıları için yeni yükümlülükler getirildi.

Çok Konuşulan sosyal medya yasası neleri içeriyor?

31202 sayılı Resmî Gazete’deki 7253 nolu kanun metninde dikkat çeken ilk detay, içerik paylaşımı sağlayan gerçek veya tüzel kişiler için kanun nazarında sosyal ağ sağlayıcı terimi kullanıldı.

İnternet ortamında işlenen suçlara ilişkin verilen idari para cezalarında muhatabın yurtdışında bulunması halinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından doğrudan doğruya muhataba IP adresi ve benzeri kaynaklarla elde edilen bilgiler üzerinden bildirilebilecek. Bildirimin yapıldığı tarihi izleyen beşinci günün sonunda tebligat yapılmış sayılacak.


5651 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin altıncı fıkrasında yer alan cezalar on kat artırılarak yüz bin lira ve bir milyon liraya çıkarıldı.

Türkiye’de temsilci bulundurma yükümlülüğü 1 Ekim 2020’ye ertelendi. Günlük erişimi (ne tür bir erişim olduğu kanunda belirtiliyor) 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcı, en az 1 kişiyi Türkiye’de temsilci olarak belirlemesi gerekiyor. Temsilcinin gerçek kişi olması halinde Türk vatandaşı olması zorunlu olacak. Bu temsilci bilgileri BTK ile paylaşılacak. Maddeyle ilgili yükümlülüğü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılara BTK tarafından bildirimde bulunulacak. 30 gün içinde bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde sosyal ağ sağlayıcıya, BTK Başkanı tarafından 10 milyon lira idari para cezası verilecek.

Hakim veya mahkeme kararı ile tespit edilen içeriğin sosyal ağ sağlayıcıya bildirilmesi durumunda, bildirime rağmen 24 saat içinde silinmeyen içerikten doğan zararlardan içerik sağlayıcı sorunlu tutulacak. Bu yaptırıma karşı içerik sağlayıcıya dava açılması şartı aranmayacak.

31 Temmuz 2020 tarihli Resmî Gazete buradan ulaşabilirsiniz.

Makaleyi Paylaş

sistem uzmanı, mali müşavir, işletme müdürü. İnterneti,okumayı,üretmeyi ve paylaşmayı seven

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>