Haberler

Yeni Bir Gezegen Keşfedildi: Yağmur Yerine Taş Yağıyor

Yüzey sıcaklığı 3000 santigrat dereceyi bulan lavlarla kaplı bir gezegeni izleyen astronomlar, gezegende gökten kaya yağdığını tespit etti. Gezegenin sıcaklığı nedeniyle bu kayalar önce buharlaşıp sonra tekrar katılaşarak gezegene yağıyor.

Araştırmacılar daha önce de ekstrem “lav gezegenleri” bulmuştu. Bu gezegenler, sistemlerinin yıldızlarına o kadar yakın oluyor ki yüzeyleri erimiş lav okyanuslarından oluşuyor.

Ancak K2-141b olarak da bilinen bu yeni keşfedilen gezegen, olağanüstü gezegenler arasında bile sıradışı. Keşfedilen yeni gezegenin yüzeyi, okyanusu ve atmosferi kayalardan oluşuyor. Bu kayalar yağmur gibi yağıyor ve devasa denizlerde eriyor.

K2-141b oldukça sıcak bir gezegen. Büyük kısmı lavlar ile kaplı olan gezegen yüzeyinin sıcaklığı 3000 santigrat derece civarında. McGill Üniversitesi’nden araştırmacılar yeni çalışmalarında bu gök cismi hakkında oldukça ilginç sonuçlara vardı.

Aşağı yukarı Dünya ile aynı boydaki bu yapı, bir turuncu cüce yıldızın yörüngesinde dönüyor. Bizim gezegenimizden farklı olarak bu gök cismi kendi yıldızına oldukça yakın bir mesafede yer alıyor. Gezegenin bizimki gibi dağları, ovaları ve atmosferi olsa da tamamı kayalardan oluşuyor.

Gezegenin sahip olduğu konum nedeniyle hep aynı yüzü yıldızına dönük. Bu da uç koşulların ortaya çıkmasına neden oluyor. Gezegenin bir yanındaki sıcaklık 3000 derece olsa da diğer tarafındaki sıcaklık -200 dereceye kadar iniyor.

K2-141b’nin aşırı sıcak olan gündüz tarafında yüksek ısı nedeniyle taşlar buharlaşıyor. Taşları oluşturan sodyum, silikon monoksit ve silikon dioksit atmosfere karışıyor. Ardından da saatteki hızı 5000 kilometreyi bulan rüzgarlar bu buharlaşmış mineralleri gezegenin soğuk kısmından geçiriyor. (Oluşan Rüzgar Sesten Daha Hızlı) Havada tekrar yoğunlaşan ve doğrudan kaya haline gelen yapılar, daha sonra tekrar lavlara düşüyor.

Her ne kadar gezegen biraz garip olsa da aynı zamanda yüksek seviye astronomi teknolojilerinin geldiği noktayı da görmemizi sağlıyor. Bu teknolojiler sayesinde kendi sistemimiz dışındaki ötegezegenleri de daha iyi gözlemleyebiliyoruz.

Kaynak

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Kamuoyu Duyurusu (Veri İhlali Bildirimi) – UPİ Trans Dış Ticaret AŞ

Huawei Matebook 14, Fırsatlarıyla Ön Satışa Sunuldu

Cisco AnyConnect VPN’de Güvenlik Açığı Tespit Edildi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.