Blog

Veeam Files to Tape İşine Windows Share Üzerinden Dosya Eklemek

Merhaba, Veeam BT altyapılarında fiziksel/sanal platformların yedeklenmesinde kullanılan ve dünyada bu alanda lider bir ürün.

Özellikle artık bir standart olarak kabul edilen 3-2-1 ve artık 0 prensibi ile verilerinizi güven içerisinde yedekleyebiliyor ve güvenliğini sağlayabiliyoruz.

3-2-1’in 2’si olan ( veriyi farklı bir ortamda saklama ) veya 1’i olan ( veriyi dış bir ortamda tutmak ) gibi senaryolarda kullanılan yedekleme ortamlarından biriside tape yedeklerdir.

Tape yedekleme eski zamanlardan gelmesine rağmen hala en çok tercih edilen ve güvenli yedekleme çözümü olarak göze çarpıyor.

Veeam ile tape backup alıyorsanız ve “Files To Tape” özelliğini kullanıyorsanız windows paylaşımlarınız üzerindeki dosyalarınızı Files to Tape joblarınıza ekleyemeyeceğinizi göreceksiniz.

Shortcut , map drive gibi yöntemlerin bir çözüm üretmediğini söylemek isterdim. Ancak bunun bir yöntemi var isterseniz vakit kaybetmeden hemen başlayalım.

PSExec Nedir ?

PsExec toolu uzaktaki bilgisayarlarda komut çalıştırarak, sonuçlarını komutu çalıştıran bilgisayarda görmemizi sağlar. Bakınız

İlk olarak yapmamız gereken PsTools’u indirmek. Buradan indirebilirsiniz.

İndirdiğiniz dosyayı açıyoruz ve içerisindeki “PSExec.exe” dosyayı çıkarıp “C:\Windows\System32\” içerisine kopyalıyoruz.

cmd.exe’i administrator modda çalıştırıyoruz.

psexec -s -i cmd.exe ” komutunu giriyoruz.

net use h: \test /user:domain\user” bu komutu kendimize göre düzenliyoruz. Burada girilen hesap bilgisi uzaktaki paylaşımın erişim bilgileri.

Veeam tarafında yeni bir “Files to Tape” job’u oluşturduğumuzda windows share disk olarak görülüyor ve içeriğine erişebiliyoruz.

Evet makaleyi burada bitirirken faydalı olmasını dilerim. Sağlıklı günler, saygılar.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.