Haberler

Windows 7 En Popüler 2. İşletim Sistemi Olarak Ölmek Bilmiyor

Veri analiz firması NetMarketShare’ın açıkladığına göre Windows 10 kullanıcı sayısında yeniden bir artış gerçekleşti ve geçtiğimiz ay %61,26’dan %64,04’e yükseldi. Linux (birden fazla distro’nun yüzdesi) %1,14’den %1,65’e çıkarken Ubuntu ise marketin %0,51’ini elinde bulunduruyor.

Windows 7’nin market payı da düşüş göstermiş ama hala bir çok kullanıcı günü geçmiş Windows 7’yi aktif olarak kullanmaya devam ediyor. Bunun sebebi muhtemelen yüksek sayıda kurumsal kullanıcının halen Windows 7 tercih ediyor olması.

NetMarketShare’e göre, Windows 7 kullanıcı oranı geçtiğimiz ay %22,77’den %20,41’e düşüş göstermiş. Rapora göre masaüstü kullanıcılarının %20,41’i halen Windows 7 kullanıyor. Daha ilginci ise rapora göre bazı kullanıcılar halen Windows XP kullanmaya devam ediyor.

Ekim 2020 itibariyle, Windows XP’nin market payı %0,87. Diğer yandan macOSX 10.15, %5,11’den %4,88’e küçük bir düşüş yaşamış.

Windows 7 Yükseltme Teklifi

BleepingComputer’ın yaptığı testlere göre Microsoft halen Windows 7 kullanıcılarının “Media Creation Tool” ile Windows 10’a bedava yükseltme yapabilerine izin veriyor.

Media Creation Tool kullanarak yapacağınız yerinde bir yükseltme, eski Windows lisansınızı otomatik olarak Microsoft hesabınıza bağlı bir Windows 10 Dijital Lisansına dönüştürüyor. Bir kere yaptıktan sonra donanımınıza Windows 10’u Microsoft’a bir şey ödemeden tekrar yükleyebiliyorsunuz.

Microsoft’un bu yükseltme açığına daha ne kadar izin vereceği şu an için belirsiz, dolayısıyla Windows 7 kullanıyorsanız bu yükseltmeyi yapmanızda fayda var.

Kaynak

2 Yorum

  1. Linkteki makaleyi okudum 2 haziranda 2020 yazilmis bir makale, Hala 7 den 10 a yukseltme yapabiliyormuyuz?
    Sirketimizde 100 kadar win7 var, Bu kadar cok bilgisayari nasil win 10 yapabilirim kolay yolu var mi ki ?
    Makalede; her pc icin, media creation tool ile internetten kurulum dosyalarini indirip yukseltme yapmam gerekiyor, usb ye isoyu yazarak yapabilir miyiz bu islemi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.