Haberler

Türksat 5A’nın Yeni Fırlatma Tarihi 8 Ocak Oldu

Türksat 5A uydusu için fırlatırma tarihi geçtiğimiz günlerde pazartesiyi salıya bağlayacak 4 Ocak gecesi olarak açıklanmıştı. Bakan Karaismailoğlu 31 Aralık’ta “Pazartesiyi salıya bağlayan gece 5A uydumuzu uzaya fırlatacağız. Programını yaptık.” ifadelerini kaydetmişti.

Tüm Türkiye’nin merakla beklediği uydunun fırlatılma tarihi bir kere daha ertelendi. 5A’nın 31 derece doğu yörüngesindeki konuma ulaşmak için yapacağı yolculuğun 4 ay sürmesi ve yılın ikinci çeyreğinde hizmete başlaması bekleniyor.

Türksat AŞ’den yapılan açıklamaya göre, Türksat 5A, Türkiye saatine göre ise 8 Ocak Cuma günü saat 04.26’da uzaya gönderilecek.

Türksat 5A Türkiye saatine göre ise 8 Ocak Cuma günü saat 04.26'da uzaya gönderilecek.
Türksat 5A Türkiye saatine göre ise 8 Ocak Cuma günü saat 04.26’da uzaya gönderilecek.

SpaceX firmasına ait Falcon 9 roketiyle ABD/Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral üssünden fırlatılacak uydu, 31 derece doğu yörüngesinde hizmet verecek. Ayrıca 5A uydusu manevra ömrüyle yörüngedeki frekans ve yörünge haklarını 30 yıl boyunca güvence altına alacak.

Uydu, Türkiye, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz‘i kapsayan bir coğrafyada 1728 Mhz kapasiteyle televizyon yayıncılığı ve veri haberleşmesi hizmetleri sunacak.

Tamamen elektrikli itki sistemine sahip olan Türksat 5A‘nın, 31 derece doğu yörüngesindeki konumuna ulaşmak için yapacağı yolculuğun yaklaşık dört ay sürmesi ve bu yılın ikinci çeyreğinde hizmete başlaması bekleniyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.