Haberler

Türksat 5A Pazartesi Gecesi Uzaya Fırlatılacak!

Türksat 5A uydusu için tarih açıklandı. Tamamen milli imkanlarla Türkiye’de birleştirilen haberleşme uydusu Turksat ve Turkish Aerospace Industries (TAI) tarafından Türkiye’de geliştirildi. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ülkelerin uzay yatırımları hızla devam ediyor. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu kendi uydularına sahip ülkeler haberleşme ve yayın gibi konularda bağımsızlıklarını ilan ediyor.

Bakan Karaismailoğlu Pazartesi Gecesi Fırlatılacak Türksat 5A Uydusu ile İlgili Açıklamalarda Bulundu
Bakan Karaismailoğlu Pazartesi Gecesi Fırlatılacak Türksat 5A Uydusu ile İlgili Açıklamalarda Bulundu

Çeşitli programlara katılmak üzere bakan Karaismailoğlu Ordu’ya geldi. Yaptığı konuşmada, Giresun’da 22 Ağustos’ta meydana gelen sel felaketine değinen ve kayıpların olduğunu anımsatan bakan afetin zararlarını bertaraf edebilmek için büyük çaba sarf ettiklerini belirtti.

Konuyla ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Pazartesiyi salıya bağlayan gece 5A uydumuzu uzaya fırlatacağız. Programını yaptık. Onun heyecanını taşıyoruz şu anda. İnşallah onu da uzaya fırlattıktan sonra Cumhurbaşkanımızla birlikte salı günü bunun programını yapacağız. Peşinden haziran ayı gibi planladık. 5B uydumuzu uzaya fırlatacağız. Dünyada ilk yerli ve milli 6A uydumuzun da çalışmaları devam ediyor. Onu da 2022’nin ilk aylarında uzaya fırlatmayı planlıyoruz. Onunla uzayda gücümüzü varlığımızı bütün dünyaya hissettirmiş olacağız.” ifadelerini kaydetti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.