Haberler

Jack Ma Kayıp İddialarına Cevap Bulunamıyor

Alibaba ve Ant Group’un kurucusu olan Jack Ma için korkutucu iddia sessizliğini koruyor. Ekim ayından bu yana kendisinden haber alınamıyor.

Geçtiğimiz günlerde jürisi olduğu Africa’s Business Hereos’u programında yer almayacağı haberi ardından Ma hakkında şüpheler artmaya başladı. Jüri üyeliğinden çekildiği haberi ardından Alibaba şirket sözcüsü “Sayın Ma’nın daha önce planan yoğun takvimi sebebile görevini yerine getiremeyecek.” açıklamasında bulundu. Şirket yetkilisi yoğun bir takvimi bahane etmiş olsa da Ma’nın Ekim ayından beridir hiçbir etkinlikte görülmedi. Ayrıca Jack Ma’nın twit hesabını Ekim ayından beridir hiç kullanmadığı da görülüyor.

Jack Ma kayıp
Alibaba kurucu ortağı Jack Ma 2 aydır kayıp

Neler yaşandı? Jack Ma nerede?

Dünyanın en zengin ilk 20’si arasında olan Jack Ma‘nın kurucusu olduğu Ant Group‘un halka arzı askıya alındı. Açıklanan sebep ise fintech regülasyonunda yapılan değişiklikler ile şirketin halka arz için gerekli koşulları sağlamayacağı olarak söyleniyor. Bu yaptırım öncesinde ise Ma, Çin’deki piyasa düzenleyici kurumları ve kamu bankalarını “zamanın gerisinde kalmakla” eleştirmişti. Bu eleştri ardından Ma’nın kurucusu olduğu Ant Grubu şirketinin borsalarda eş zamanlı halka arzını durdurmuş, şirketinin 37 milyar doları askıya alınmış, teftişler sıkılaştırılmış ve Alibaba Grubu hakkında antitröst soruşturması başlatılmıştı.

Çin hükümeti, Aralık ayı başında Jack Ma’ya ülkeyi terk etmemesi tavsiyesinde bulunmuştu. 58 milyar dolar serveti bulunan Jack Ma, daha öncede tehditler aldığı iddia ediliyor. Dünya genelinde büyük merak uyandıran haberin ardından şirket sözcüsünün yaptığı açıklama halen sessizliğini koruyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü Direktörü olan Kenneth Roth, Twitter hesabınadan “Alibaba‘nın kurucusu Jack Ma‘nın Çin’in finansal sistemini eleştiren bir konuşma yapmasının ardından iki aydır şüpheli şekilde kayıp olması, her ne güvence verilirse verilsin Çin teknoloji şirketlerinin nihayetinde Çin Komünist Partisinin kontrolünde olduğunu gösteriyor.” ifadelerini kullandı. Roth, yaptığı bu eleştri ile Pekin yönetiminin teknoloji şirketlerinin komünist rejimle yönetildiği iddiasını da ortaya atmış oldu.

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi seven. Sistem uzmanı, mali müşavir, bütçe ve raporlama uzmanı.

2 Yorum

  1. Bu adamın nerede ne zaman çıkacağını şimdiden merak etmeye başladım. Düşünsenize 60 milyar dolar servetiniz var sizde haber alınamıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.