Haberler

Airbus 2035 Yılında Hidrojen Yakıtlı Uçak Uçurmayı Planlıyor

En büyük uçak üreticilerinden olan Airbus, hidrojen ile çalışan uçak görseli paylaşarak 2035 yılına kadar üretmeyi planladıklarını duyurdu.

Airbus hidrojen yakıtlı uçağı
Görsel: Airbus

Airbus, hidrojenle çalışan “sıfır emisyonlu” için üç konsept görsel açıkladı. Airbus ZEROe olarak adlandırılan model, normal uçaklardan farklı bir motor yerleşim sahip. Arkada bulunan turbofan jet motorları, gövdede depolanan sıvı hidrojeni yakarak güç kazandıracaklar. Birçok araba üreticisinin tamamen elektrikli araç üretimine geçeceğini açıklamaya devam ederken kervana uçak üreticisi Airbus’da dahil oldu.

Turbofan jet motorlu konsept, 120-200 kişiyi ve yaklaşık 3704 km menzile sahip olması planlanıyor.

Görselde dikkat çeken diğer bir detay ise kanatlar. Kanatların gövdeyle neredeyse bir olduğunu söyleyebiliriz. 2021 yılında demo uçuşu planlayan şirket, ortaya çıkacak sonucun mimari ve teknik çalışmalara yön vereceğini ve 2035 yılına kadar hedeflenen Airbus’ın 2025 yılına kadar teknolojileri seçmesi gerekeceğini söylüyor. Uzmanlar ise bu teknoloji devreminin 2040 yılına kadar sürebileceği yönünde sürebileceğini söylüyorlar.

Petrol rezervlerinin azalması ile çevreye vermiş olduğu zararın git gide yükselişi, bilim insanlarının doğada bol miktarda bulunan ve çevreci olan alternatif yakıtlar üzerinde araştırma yapmaya itmiştir. En hafif element olan hidrojen, suyun olduğu her yerde değişik yöntemler kullanılarak kolayca elde edilebilir.

SON HABERLER

Kaynak: WEF

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi seven. Sistem uzmanı, mali müşavir, bütçe ve raporlama uzmanı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.