Haberler

Microsoft’un Yayınlanmamış Windows Polaris İşletim Sistemi Sızdırıldı

Windows Core Polaris’in bir geliştirme sürümü internete sızdı. Sızdırılan sürüm Microsoft’un düşük performanslı cihazlar için aktif olarak bir işletim sistemi dizayn ettiğinin ispatı.

Bilmeyenler için, Microsoft gizlice Windows’un daha modüler bir versiyonu olan Windows Core OS üzerinde çalışıyordu. Microsoft Windows Core OS ile Windows’u farklı form faktörlerinde, mesela telefonlar, 2’si 1 aradalar, çift ekranlı PC’ler ve ortak yapım cihazlarda sunmayı amaçlıyordu.

Microsoft, Windows Core OS kullanarak öncelikle 2 farklı kıvamda Windows oluşturdu. Mobil cihazlar için Andromeda ve geleneksel laptoplar için Polaris.

Polaris düşük seviye cihazlar için dizayn edildi ve S Modundaki Windows 10’un yerini alması planlanıyordu. Polaris Microsoft’un mağaza sınırlı işletim sistemi konseptini bir adım ileriye taşıyacaktı. Polaris’in aynı zamanda Microsoft’un Kontrol Paneli gibi tüm geçmişten gelen unsurları kaldırmak için ilk teşebbüsü olduğu düşünülüyor.

Microsoft Polaris’in 2018’den kalma 16299 sürümü herhangi bir windows kabuk yönetimi veya uygulaması olmayan haliyle internete sızdırıldı. Sızıntıyı gerçekleştiren “Scamdisk”in açıklamasına göre “PolarisOS, Windows Core OS’in masaüstü ve laptoplar için dizayn edilmiş iptal edilmiş bir versiyonu. Sızdırılan windows shell’siz PolarisOS’in çalıştırılabilmesi için bir ARM cihaz ve ilk başlatmadan önce sürücülerinin kurulması gerekiyor. WIM başlatılabiliyor ama sadece doğrudan index 1 uygulanarak kurulabiliyor.”

İşletim sistemini sızdıran Scamdsik’in Windows’un farklı sürümlerini sızdırdığı bir geçmişi var. Scamdisk daha önce de Windows 7, 8 , 10 ve Server’ın gizli sürümlerini yayınlamıştı.

Microsoft, Polaris’i Windows Core OS’in farklı bir SKU’su olan Windows 10x üzerinde çalışmaya başlayınca iptal etti.

Tıpkı Polaris gibi Windows Core OS’in küçük ekranlar için optimize edilmiş mobil sürümü Andromeda OS de iptal edildi. Andromeda’nın Surface Duo ve HP Elite x3 gibi cihazlarda kullanılması planlanıyordu.

Şu an Surface Duo için Android kullanılırken, Polaris’in yerini Windows 10X almış durumda. Windows 10X’in bu bahar  çıkarılması bekleniyor. 10X’in canlı döşemeler dizaynından hoşlanmayan kullanıcılar için Dosya Yöneticisinin yeni bir versiyonu ve kullanımı daha kolay statik bir Başlat Menüsüne sahip olması bekleniyor.

Kaynak: bleepingcomputer.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.