Anasayfa » Türkiye’ye Karşı 102 Bin Siber Saldırı Gerçekleştirildi

Share This Post

Haberler

Türkiye’ye Karşı 102 Bin Siber Saldırı Gerçekleştirildi

Bakan Adil Karaismailoğlu, 2020 yılında Türkiye’ye yönelik 102 binden fazla siber saldırı girişimi olduğunu açıkladı. Bu girişimlerin bir kısmı engellenirken bir kısmıysa saldırı haline geldi. Bakan, 2018 yılında 73 bin, 2019 yılındaysa 150 bin girişimin gerçekleştiğini açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu,  çevrimiçi “Siber Güvenlik ve Güvenli Veri Paylaşımı Transferitemalı 13’üncü Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı”na katıldı.

Siber Saldırı Sayısı Her Yıl Biraz Daha Artıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Türkiye’nin geçtiğimiz yıllardaki siber saldırı istatistiklerini de açıkladı. Yapılan açıklamalarda, 2018 yılında 73 bin siber saldırı girişimi olduğu, bu saldırı girişimlerinin 2019 yılında 150 bine yükseldiği ifade edildi. 2020 yılı için açıklanan 102 bini aşkın siber saldırı girişimi, bilgisayar korsanlarının Türkiye’yi hedef alma ihtimallerinin arttığının bir göstergesi.

Türkiye Dünyada 20’nci Sıraya Çıktı

Bakan Karaismailoğlu, siber güvenliğin sağlanmasında yerli ve milli ürünlerin geliştirilmesi ve kullanılmasına öncelik verildiğine dikkat çekerek, “Bu konuda tamamen yerli ve milli kaynaklarla üretilen KASIRGA, AVCI ve AZAD adlarındaki siber güvenlik uygulamaları son derece başarılı. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) Global Siber Güvenlik Endeksinde, Türkiye 2019 yılında bir önceki yıla göre 23 basamak birden yükselerek, dünyada 20’nci sıraya çıkmıştır. Türkiye, siber güvenlikteki gayretleriyle; Avrupada 11’inci sırada yer almaktadır” ifadesini kullandı.


Kaynak:Sözcü

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 ve Mi 11 Pro’nun Teknik Özellikleri Sızdırıldı

Sosyal Medya Devlerine 30’ar Milyon Lira Ceza Kesildi

AWS, Yeni DevOps Servisini Duyurdu

Google, iOS’ta Kritik Bir Güvenlik Açığı Tespit Edildiğini Duyurdu

Share This Post

Bilişim sektörüne 2015 yılında Turizm sektörü ile başladım. Global büyüklükte olan Resort ve Şehir Hotellerinde IT Uzmanı, son 8 aydır ise IT Müdürü olarak görev yapmaktayım. Çalıştığım şirketlerde alt yapı kurulumu, yönetimi ve bakım işleri yürütmekteyim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>