Haberler

AWS, Yeni DevOps Servisini Duyurdu

Yeni dönemde BT ekipleri de fiziksel olarak birbirlerinden uzakta çalışmaya mecbur kaldı. Ekip üyeleri her ne kadar uzak kalsalar da ortaya çıkan hızlı değişim ihtiyacı, onları operasyonel olarak çok yakın ve sıkı bir çalışmaya itiyor. Böyle bir ortamda nelerin sorun çıkarabileceğini bilmek ise oldukça büyük bir önem taşıyor.

Amazon Web Services (AWS), geliştiricilerin uygulama kullanılabilirliğini iyileştirmesini kolaylaştırmak için makine öğrenimini kullanan yeni bir tam-yönetilebilen operasyon hizmetini duyurdu.

Salı günü re:Invent etkinliğinin açılış konuşmacılarından olan CEO Andy Jassy, yeni servis hakkında şunları söyledi: “Yeni servis, operasyonel sorunları otomatik olarak algılıyor ve iyileştirme için belirli eylemler önerebiliyor.”

AWS
AWS CEO’su Andy Jassy

Amazon DevOps Guru adı ile açıklanan hizmeti, olası kesintilere veya hizmet kesintilerine neden olabilecek artan gecikme, hata oranları veya kaynak kısıtlamaları gibi anormal uygulama davranışlarını tanımlar ve ardından geliştiricileri bu sorun hakkında ayrıntılı bir şekilde uyarır.

DevOps Guru ile Amaç, kuruluşların sorunun potansiyel etkisini ve olası nedenlerini iyileştirmeye yönelik özel önerilerle hızlı bir şekilde anlamalarına yardımcı olmak.

AWS yetkilileri yayınladıkları blog yazısında yeni servisleri ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Geliştiriciler, sorunlar ortaya çıktığında çözüm süresini kısaltmak ve manuel kurulum veya makine öğrenimi uzmanlığı gerektirmeden uygulama kullanılabilirliğini ve güvenilirliğini iyileştirmek için Amazon DevOps Guru’nun iyileştirme önerilerini kullanabilir. Hatalı kod veya yapılandırma değişiklikleri, dengesiz konteyner kümeleri veya kaynakların tükenmesi (ör. CPU, bellek, disk vb.) Nedeniyle oluşan uygulama kesinti olayları, kaçınılmaz olarak kötü müşteri deneyimlerine ve gelir kaybına yol açar.”

AWS’nin müşteriye dönük hizmetlerinin çoğu gibi DevOps Guru da öncelikle Amazon’un sistemlerinde kullanıldı . Jassy, bunu Amazon.com için yüksek kullanılabilirliğe sahip uygulamaları oluşturma, ölçeklendirme ve bakımında 20 yıllık operasyonel uzmanlığın sonucu olarak görüyor.

Yeni servis ile “Daha fazlasını, Daha Az ile yapmak” vaat ediliyor

Avustralya ve Yeni Zelanda’daki kamu sektörü teknolojisi ve dönüşüm müdürü Simon Elisha da yeni hizmet hakkında açıklama yaptı. Elisha, DevOps’un nihayetinde “çok daha fazlayı çok daha az ile yapmak” ve daha hızlı hareket etmekle ilgili olduğunu söyledi. Ayrıca DevOps Guru’nun bunu gerçekleştirmek için doğru bir araç olduğunu söyledi. Elisha DevOps Guru’nun gerekliliği hakkında ayrıca şunlara da değindi:

“Bugün sistemleri düşünürseniz, her zamankinden daha fazla bilgi, her zamankinden daha fazla telemetri, uyarılar, bildirimler, mesajlar vb. Üretirler ve bu iyi bir şey çünkü çok daha fazla bilgi alıyorsunuz. Ancak, bir şeyin ne zaman değiştiğini ve DevOps süreci ile üretimde ve bu döngüde neler olduğu arasındaki ilişkiyi anlamak çok zor olabiliyor. İster büyük bir geliştirme mağazasında isterse çok küçük bir operasyonel mağazada olun, sisteminizde neler olup bittiğini bir kaç tık ile görebilmek önemli bir avantaj.”

Elisha Salı günü duyurulan AWS Proton’a da değinerek, “altyapı çalışanlarını” ve geliştiricileri bir araya getirerek, ihtiyaç duydukları sonuçları elde etmelerine olanak tanıyacaklarını belirtti.

Elisha, müşterilerin başkalarıyla konuşurken ve iletişim kurarken, kendi disiplinlerinde olabildiğince iyi çalışacak insanlara ihtiyaçları olduğunu, ancak bunu etkili ve kolay bir şekilde yapacak araçlara ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Kaynak: zdnet.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu